Kantoni La Guerche-de-Bretagne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni La Guerche-de-Bretagne
kanton
Popullsia
 • Gjithsej12.597

Kantoni La Guerche-de-Bretagne (frëngjisht: Canton de La Guerche-de-Bretagne) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Guerche-de-Bretagne. Ka sipërfaqe 203,49km2 dhe popullsi 12597 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Argentré-du-Plessis në veri-lindje, kantoni Châteaubourg në veri-perëndim, kantoni Janzé në perëndim, kantoni Retiers në jug-perëndim, kantoni Cossé-le-Vivien në jug-lindje dhe kantoni Saint-Aignan-sur-Roë në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Guerche-de-Bretagne aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Availles-sur-Seiche Avaylh Avallod-ar-Sec'h 682 (2014) 11,06 62 ban./km² 35008 35130
Bais Baès Baez 2301 (2014) 35,18 65 ban./km² 35014 35680
Chelun Chelun Kelon 346 (2014) 11,25 77 ban./km² 35077 35640
Drouges Drouj Dougez 534 (2014) 11,63 46 ban./km² 35102 35130
Eancé Éanczaé Aentieg 401 (2014) 16,5 24 ban./km² 35103 35640
La Guerche-de-Bretagne La Gèrch Gwerc'h-Breizh 4301 (2014) 11.53 373 ban./km² 35125 35130
Moulins Móleins Melined 712 (2014) 15,21 47 ban./km² 35198 35680
Moussé Móczaé Moc'hed 317 (2014) 3,37 94 ban./km² 35199 35130
Moutiers Móstier Mousterioù 946 (2014) 17,64 54 ban./km² 35200 35130
Rannée Ranaé Radenez 1113 (2014) 51,95 21 ban./km² 35235 35130
La Selle-Guerchaise La Cèll-Gèrcheizz Kell-Gwerc'h 154 (2014) 2,14 72 ban./km² 35325 35130
Visseiche Visèch Gwisec'h 790 (2014) 16,03 49 ban./km² 35359 35130

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179315.300—    
187615.064−1.5%
196211.343−24.7%
196811.171−1.5%
197510.780−3.5%
198210.782+0.0%
199010.576−1.9%
199910.887+2.9%
200611.696+7.4%
200711.865+1.4%
200812.093+1.9%
200912.253+1.3%
201012.342+0.7%
201112.406+0.5%
201212.431+0.2%
201312.431+0.0%
201412.597+1.3%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]