Kantoni Rennes-Est

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Rennes-Est
Canton de Rennes-Est
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Rennes
Kryeqëndra Rennes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 21.659 banorë 2006[1]
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3545

Kantoni Rennes-Est (frëngjisht: Canton de Rennes-Est) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Rennes. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 21659 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Rennes-Est aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

  • 2011-2014 - Clotilde Tascon-Mennetrier

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ L'Ille-et-Vilaine sur le site de l'INSEE

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]