Kantoni Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine
Canton de Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Saint-Malo
Kryeqëndra Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 104 km2
Popullsia 12.525 banorë 2006[1]
Dendësia 120,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3508
Kantoni Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine – harta_foto

Kantoni Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine (frëngjisht: Canton de Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine. Ka sipërfaqe 104km2 dhe popullsi 12525 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Châteauneuf-d'Ille-et-Vilaine aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ L'Ille-et-Vilaine sur le site de l'INSEE

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]