Kantoni Antrain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kantoni Antrain
Canton d'Antrain
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Antrain

Saint-Ouen-la-Rouërie.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Fougères-Vitré
Kryeqëndra Antrain
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°27′40″V 1°29′07″P / 48.4611°V 1.4853°P / 48.4611; -1.4853 (Kantoni Antrain)Koordinatat: 48°27′40″V 1°29′07″P / 48.4611°V 1.4853°P / 48.4611; -1.4853 (Kantoni Antrain)
Lartësia 6 - 117 m (n.n.d)
Sipërfaqja 220,29 km2
Popullsia 9.258 banorë 2014
Dendësia 42
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0299
Kodi statistikor INSEE 3501
Vendndodhja
Kantoni Antrain – harta_foto

Kantoni Antrain (frëngjisht: Canton d'Antrain) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Antrain. Ka sipërfaqe 220,29km2 dhe popullsi 9258 banorë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo kufizohet kantoni Saint-James në veri-lindje, kantoni Pontorson në veri, kantoni Pleine-Fougères në veri-perëndim, kantoni Combourg në perëndim, kantoni Hédé në jug-perëndim, kantoni Saint-Aubin-d'Aubigné në jug, kantoni Saint-Aubin-du-Cormier në jug-lindje dhe kantoni Saint-Brice-en-Coglès në lindje.

Administrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Përbërja aktuale[redakto | redakto tekstin burimor]

Kantoni Antrain aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Antrain Antrein Entraven 1342 (2014) 9.31 144 ban./km² 35004 35560
Bazouges-la-Pérouse Bazój-la-Pérózz Bazeleg-ar-Veineg 1793 (2014) 58,18 31 ban./km² 35019 35560
Chauvigné Chauvinyaé Kelvinieg 849 (2014) 17,71 48 ban./km² 35075 35490
La Fontanelle La Fontenèll Ar Fontanig 543 (2014) 12,36 44 ban./km² 35113 35560
Marcillé-Raoul Marcilhae-Raóll Marc'helleg-Raoul 792 (2014) 22,41 35 ban./km² 35164 35560
Noyal-sous-Bazouges Nóyau Noal-Bazeleg 392 (2014) 14,83 26 ban./km² 35205 35560
Rimou Rimó Rivoù 336 (2014) 13,28 25 ban./km² 35242 35560
Saint-Ouen-la-Rouërie Saent-Wèn Sant-Owen-Reoger 813 (2014) 21,12 38 ban./km² 35303 35460
Saint-Rémy-du-Plain Saent-Remi-deü-Plaen Sant-Revig-ar-Plaen 841 (2014) 14,87 57 ban./km² 35309 35560
Tremblay Tranblàe Kreneg 1557 (2014) 36,22 43 ban./km² 35341 35460

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia në vite
Viti Pop. ±%
1793 14.682 —    
1876 16.709 +13.8%
1962 10.455 −37.4%
1968 9.931 −5.0%
1975 9.802 −1.3%
1982 9.208 −6.1%
1990 8.772 −4.7%
1999 8.428 −3.9%
2006 8.962 +6.3%
2007 9.052 +1.0%
2008 9.139[1] +1.0%
2009 9.205 +0.7%
2010 9.251 +0.5%
2011 9.270 +0.2%
2012 9.300 +0.3%
2013 9.291 −0.1%
2014 9.258 −0.4%


Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ INSEE, Populations légales 2008 des cantons du département

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]