Kantoni Dol-de-Bretagne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Dol-de-Bretagne
Canton de Dol-de-Bretagne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Saint-Malo
Kryeqëndra Dol-de-Bretagne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 138 km2
Popullsia 13.118 banorë 2006[1]
Dendësia 95,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3511
Kantoni Dol-de-Bretagne – harta_foto

Kantoni Dol-de-Bretagne (frëngjisht: Canton de Dol-de-Bretagne) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Dol-de-Bretagne. Ka sipërfaqe 138km2 dhe popullsi 13118 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Dol-de-Bretagne aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ L'Ille-et-Vilaine sur le site de l'INSEE

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]