Kantoni Bruz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Bruz
Canton de Bruz
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Ille-et-Vilaine
Arrondissement Rennes
Kryeqëndra Bruz
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 117 km2
Popullsia 41.440 banorë 2008 [1]
Dendësia 354,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3547

Kantoni Bruz (frëngjisht: Canton de Bruz) është një kantondepartamentin Ille-et-Vilaine, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Bruz. Ka sipërfaqe 117km2 dhe popullsi 41440 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Bruz aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ INSEE, Populations légales 2008 des cantons du département

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]