Kantoni Derval

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Derval
Canton de Derval
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Loire-Atlantique
Arrondissement Châteaubriant
Kryeqëndra Derval
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 230,4 km2
Popullsia 8.891 banorë 2010
Dendësia 38,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4411
Kantoni Derval – harta_foto

Kantoni Derval (frëngjisht: Canton de Derval) është një kantondepartamentin Loire-Atlantique, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Derval. Ka sipërfaqe 230.4km2 dhe popullsi 8891 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Derval aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011 - 2014 - Yves Daniel

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]