Kantoni Le Loroux-Bottereau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Loroux-Bottereau
Canton du Loroux-Bottereau
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Le Loroux-Bottereau

Le Landreau.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Loire-Atlantique
Arrondissement Nantes
Kryeqëndra Le Loroux-Bottereau
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°14′00″V 1°15′14″P / 47.2332°V 1.254°P / 47.2332; -1.254 (Kantoni Le Loroux-Bottereau)Koordinatat: 47°14′00″V 1°15′14″P / 47.2332°V 1.254°P / 47.2332; -1.254 (Kantoni Le Loroux-Bottereau)
Lartësia 0 - 106 m (n.n.d)
Sipërfaqja 157,3 km2
Popullsia 26.784 banorë (2014)
Dendësia 168
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0240
Kodi statistikor INSEE 4417
Vendndodhja
Kantoni Le Loroux-Bottereau – harta_foto

Kantoni Le Loroux-Bottereau (frëngjisht: Canton du Loroux-Bottereau) ishte një kantondepartamentin Loire-Atlantique, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Le Loroux-Bottereau. Ka sipërfaqe 157.3km2 dhe popullsi 26784 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Kantoni Champtoceaux në veri-lindje, Kantoni Ligné në veri, Kantoni Carquefou në veri-perëndim, Kantoni Vertou-Vignoble në jug-perëndim, Kantoni Vallet në jug dhe Kantoni Montrevault në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Loroux-Bottereau aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Barbechat Barbechat Bargazh 1339 (2013) 11,76 114 ban./km² 44008 44450
La Boissière-du-Doré La Boécierr Beuzid-an-Doured 999 (2013) 9,41 106 ban./km² 44016 44430
La Chapelle-Basse-Mer La Chapèll-Bass-Maèrr Chapel-Baz-Meur 5256 (2013) 22,14 237 ban./km² 44029 44450
Le Landreau Le Landraud Lannerell 2932 (2013) 23,98 122 ban./km² 44079 44430
Le Loroux-Bottereau Le Lorór-Boterèu Lavreer-Botorel 7879 (2013) 45,31 174 ban./km² 44084 44430
La Remaudière La Remaudèrr Kerravaot 1241 (2013) 12,98 96 ban./km² 44222 44430
Saint-Julien-de-Concelles Saent-Julien-de-Concèll Sant-Juluan-Kankell 6813 (2013) 31,74 215 ban./km² 44169 44450

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179318.070—    
18008.536−52.8%
187616.507+93.4%
196212.392−24.9%
196812.961+4.6%
197513.909+7.3%
198216.628+19.5%
199018.136+9.1%
199920.159+11.2%
200623.246+15.3%
200723.246+0.0%
200824.253+4.3%
200924.759+2.1%
201025.280+2.1%
201125.647+1.5%
201225.992+1.3%
201326.459+1.8%
201426.784+1.2%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]