Kantoni Aigrefeuille-sur-Maine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Aigrefeuille-sur-Maine
Canton d'Aigrefeuille-sur-Maine
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Aigrefeuille-sur-Maine

Remouillé.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Loire-Atlantique
Arrondissement Nantes
Kryeqëndra Aigrefeuille-sur-Maine
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°03′16″V 1°26′21″P / 47.0544°V 1.4392°P / 47.0544; -1.4392 (Kantoni Aigrefeuille-sur-Maine)Koordinatat: 47°03′16″V 1°26′21″P / 47.0544°V 1.4392°P / 47.0544; -1.4392 (Kantoni Aigrefeuille-sur-Maine)
Lartësia 2 - 66 m (n.n.d)
Sipërfaqja 193,4 km2
Popullsia 25.075 banorë (2014)
Dendësia 130
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0240
Kodi statistikor INSEE 4401
Vendndodhja
Kantoni Aigrefeuille-sur-Maine – harta_foto

Kantoni Aigrefeuille-sur-Maine (frëngjisht: Canton d'Aigrefeuille-sur-Maine) ishte një kantondepartamentin Loire-Atlantique, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Aigrefeuille-sur-Maine. Ka sipërfaqe 193,4km2 dhe popullsi 25075 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Vallet në veri-lindje, kantoni Vertou-Vignoble dhe kantoni Vertou në veri, kantoni Bouaye në veri-perëndim, kantoni Saint-Philbert-de-Grand-Lieu në perëndim, kantoni Rocheservière në jug, kantoni Montaigu dhe kantoni Clisson në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Aigrefeuille-sur-Maine aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Aigrefeuille-sur-Maine Aègerfoeylh Kellenneg-ar-Mewan 3608 (2014) 14,08 247 ban./km² 44002 44140
Le Bignon Le Binyon Bignon 3629 (2014) 27,54 132 ban./km² 44014 44140
Geneston Jeneston Banaleg-ar-Gevred 3643 (2014) 8,04 453 ban./km² 44223 44140
Maisdon-sur-Sèvre Maédon Maezon-ar-Gwini 2836 (2014) 17,45 163 ban./km² 44088 44690
Montbert Montebèrt Monteverzh 3051 (2014) 28,24 108 ban./km² 44102 44140
La Planche La Plaunch Ar Plank 2542 (2014) 24,42 104 ban./km² 44127 44140
Remouillé Remólhaé Ruvelieg 1824 (2014) 21,38 85 ban./km² 44142 44140
Vieillevigne Véylh-Viyn Henwinieg 3942 (2014) 51,76 76 ban./km² 44216 44116

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1945 - 1961 - Hubert d'Aviau de Ternay (Te djathtët e ndryshëm)
  • 1961 - 1998 - Paulette Gandemer (Te djathtët e ndryshëm)
  • 1998 - 2015 - Bernard Deniaud (PS)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
180611.509—    
187614.250+23.8%
196211.411−19.9%
196811.818+3.6%
197512.950+9.6%
198215.556+20.1%
199016.964+9.1%
199918.077+6.6%
200621.745+20.3%
200722.369+2.9%
200822.875+2.3%
200923.263+1.7%
201023.747+2.1%
201124.070+1.4%
201224.376+1.3%
201324.732+1.5%
201425.075+1.4%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]