Kantoni Ancenis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Ancenis
kanton
Popullsia
 • Gjithsej25.313

Kantoni Ancenis (frëngjisht: Canton d'Ancenis) është një kantondepartamentin Loire-Atlantique, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ancenis. Ka sipërfaqe 177.7km2 dhe popullsi 25313 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Saint-Mars-la-Jaille në veri, kantoni Riaillé në veri-perëndim, kantoni Ligné në perëndim, kantoni Champtoceaux në jug, kantoni Saint-Florent-le-Vieil në jug-lindje dhe kantoni Varades në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ancenis aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Ancenis Anczeniz Ankiniz 7474 (2013) 20,07 372 ban./km² 44003 44150
Anetz Asnèt Arned 2019 (2013) 14,83 136 ban./km² 44004 44150
Mésanger Mezanjaer Mezansker 4623 (2013) 49,75 93 ban./km² 44096 44522
Oudon Oudon Oudon 3614 (2013) 22,12 163 ban./km² 44115 44521
Pouillé-les-Côteaux - Paolig-ar-Rozioù 965 (2013) 11,72 82 ban./km² 44134 44522
La Roche-Blanche La Roch-Blaunch Ar Roc'h-Wenn 1154 (2013) 14,82 78 ban./km² 44222 44522
Saint-Géréon Saent-Jéron Sant-Gerent 2781 (2013) 7,51 370 ban./km² 44160 44150
Saint-Herblon Saent-Èrbelon Sant-Ervlan-ar-Roz 1059 (2013) 26,21 40 ban./km² 44163 44150

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179311.115—    
180011.109−0.1%
187615.491+39.4%
196212.673−18.2%
196813.869+9.4%
197516.353+17.9%
198218.581+13.6%
199019.487+4.9%
199919.993+2.6%
200622.370+11.9%
200722.926+2.5%
200823.382+2.0%
200923.895+2.2%
201024.313+1.7%
201124.644+1.4%
201224.945+1.2%
201325.102+0.6%
201425.313+0.8%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]