Kantoni Le Croisic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Croisic
Canton du Croisic
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Le Croisic

Batz-sur-Mer.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Loire-Atlantique
Arrondissement Saint-Nazaire
Kryeqëndra Le Croisic
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°17′33″V 2°31′15″P / 47.2925°V 2.5209°P / 47.2925; -2.5209 (Kantoni Le Croisic)Koordinatat: 47°17′33″V 2°31′15″P / 47.2925°V 2.5209°P / 47.2925; -2.5209 (Kantoni Le Croisic)
Lartësia 0 - 23 m (n.n.d)
Sipërfaqja 18,16 km2
Popullsia 11.494 banorë (2014)
Dendësia 633
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0240
Kodi statistikor INSEE 4410
Vendndodhja
Kantoni Le Croisic – harta_foto

Kantoni Le Croisic (frëngjisht: Canton du Croisic) është një kantondepartamentin Loire-Atlantique, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Croisic. Ka sipërfaqe 18,16km2 dhe popullsi 11494 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni La Baule-Escoublac në lindje dhe kantoni Guérande në veri.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Croisic aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Batz-sur-Mer Bourc'h-Baz Bórg-de-Baz 2986 (2014) 9,27 322 ban./km² 44010 44740
Le Croisic Le Croèzic Ar Groazig 4024 (2014) 4,5 894 ban./km² 44049 44490
Le Pouliguen Le Póligen Ar Poulgwenn 4484 (2014) 4,39 1021 ban./km² 44135 44510

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17935.507—    
18005.564+1.0%
18765.852+5.2%
19629.963+70.2%
196810.167+2.0%
197510.755+5.8%
198211.286+4.9%
199012.074+7.0%
199912.593+4.3%
200612.646+0.4%
200712.470−1.4%
200812.393−0.6%
200912.130−2.1%
201012.100−0.2%
201112.071−0.2%
201211.880−1.6%
201311.691−1.6%
201411.494−1.7%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]