Kantoni Le Pellerin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Pellerin
Canton du Pellerin
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Le Pellerin

Port-Saint-Père.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Loire-Atlantique
Arrondissement Nantes
Kryeqëndra Le Pellerin
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°10′21″V 1°47′04″P / 47.1726°V 1.7845°P / 47.1726; -1.7845 (Kantoni Le Pellerin)Koordinatat: 47°10′21″V 1°47′04″P / 47.1726°V 1.7845°P / 47.1726; -1.7845 (Kantoni Le Pellerin)
Lartësia 0 - 60 m (n.n.d)
Sipërfaqja 185,4 km2
Popullsia 30.997 banorë 2014
Dendësia 167
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0240
Kodi statistikor INSEE 4430
Vendndodhja
Kantoni Le Pellerin – harta_foto

Kantoni Le Pellerin (frëngjisht: Canton du Pellerin) ishte një kantondepartamentin Loire-Atlantique, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Le Pellerin. Ka sipërfaqe 185,4km2 dhe popullsi 30997 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Saint-Herblain-Ouest-Indre në veri-lindje, kantoni Saint-Étienne-de-Montluc në veri, kantoni Savenay në veri-perëndim, kantoni Saint-Père-en-Retz dhe kantoni Pornic në perëndim, kantoni Bourgneuf-en-Retz në jug-perëndim, kantoni Machecoul në jug dhe kantoni Bouaye dhe kantoni Rezé në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Pellerin aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Cheix-en-Retz Chaèz Keiz-Raez 1008 (2014) 8,34 121 ban./km² 44039 44640
La Montagne La Montàeyn Ar Menez 5995 (2014) 3,64 1647 ban./km² 44101 44620
Le Pellerin Le Pelerein Pentelloù 4841 (2014) 30,65 158 ban./km² 44120 44640
Port-Saint-Père Port-Saent-Pèrr Porz-Pêr 2877 (2014) 32,57 88 ban./km² 44133 44710
Rouans Róant Rodent 2807 (2014) 37,73 84 ban./km² 44145 44640
Saint-Jean-de-Boiseau Saent-Jan-de-Boézèu Sant-Yann-ar-Granneg 5508 (2014) 11,40 483 ban./km² 44166 44640
Sainte-Pazanne Saentt-Pazann Santez-Pezhenn 6371 (2014) 41,56 153 ban./km² 44186 44680
Vue Vutz Gwagenez 1590 (2014) 19,51 81 ban./km² 44220 44640

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
18008.370—    
187614.149+69.0%
196215.991+13.0%
196816.736+4.7%
197517.700+5.8%
198220.041+13.2%
199021.461+7.1%
199923.423+9.1%
200626.665+13.8%
200726.973+1.2%
200827.416+1.6%
200928.034+2.3%
201028.581+2.0%
201129.188+2.1%
201229.750+1.9%
201330.358+2.0%
201430.997+2.1%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]