Kantoni Montoir-de-Bretagne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montoir-de-Bretagne
Canton de Montoir-de-Bretagne
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Montoir-de-Bretagne

Saint-Malo-de-Guersac.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Loire-Atlantique
Arrondissement Saint-Nazaire
Kryeqëndra Montoir-de-Bretagne
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°19′45″V 2°08′52″P / 47.3292°V 2.1478°P / 47.3292; -2.1478 (Kantoni Montoir-de-Bretagne)Koordinatat: 47°19′45″V 2°08′52″P / 47.3292°V 2.1478°P / 47.3292; -2.1478 (Kantoni Montoir-de-Bretagne)
Lartësia 0 - 31 m (n.n.d)
Sipërfaqja 114,29 km2
Popullsia 25.022 banorë (2014)
Dendësia 219
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0240
Kodi statistikor INSEE 4447
Vendndodhja
Kantoni Montoir-de-Bretagne – harta_foto

Kantoni Montoir-de-Bretagne (frëngjisht: Canton de Montoir-de-Bretagne) ishte një kantondepartamentin Loire-Atlantique, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Montoir-de-Bretagne. Ka sipërfaqe 114,29km2 dhe popullsi 25222 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Savenay në lindje, kantoni Pontchâteau në veri, kantoni Saint-Nazaire-Centre në perëndim, kantoni Saint-Nazaire-Est në jug-perëndim dhe kantoni Paimbœuf në jug.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montoir-de-Bretagne aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Komunë Gallo Gjuha bretoneze Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Donges Donj Donez 7547 (2014) 48,50 156 ban./km² 44052 44480
Montoir-de-Bretagne Montoér Mouster-al-Loc'h 7037 (2014) 36,79 191 ban./km² 44103 44550
Saint-Malo-de-Guersac Saent-Malo-de-Gersac Sant-Maloù-Gwersac'h 3196 (2014) 14,62 219 ban./km² 44176 44550
Trignac Trinyac Trinieg 7442 (2014) 14,38 518 ban./km² 44210 44570

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17935.231—    
18005.203−0.5%
18767.492+44.0%
196220.045+167.6%
196820.952+4.5%
197521.346+1.9%
198222.964+7.6%
199023.276+1.4%
199922.443−3.6%
200622.990+2.4%
200723.072+0.4%
200823.379+1.3%
200923.644+1.1%
201024.017+1.6%
201124.027+0.0%
201224.410+1.6%
201324.890+2.0%
201425.222+1.3%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]