Sebastiano Esposito

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sebastiano Esposito
Të dhënat personale
Data e lindjes (2002-07-02) 2 Korrik 2002 (17 vjeç)
Vendi i lindjesCastellammare di Stabia, Itali
Gjatësia1.86 m
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualInternazionale
Numri30
Karriera në rini
2011–2014Brescia
2014–Internazionale
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2019–Internazionale0(0)
Ekipi kombëtar
2017–2018Italia U1612(8)
2018–Italia U1720(14)
2019–Italia U181(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 16 mars 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 13 maj 2019

Sebastiano Esposito (lindur më 2 korrik 2002) është një futbollist profesionist italian i cili luan si sulmues për klubin italian Internazionale.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Esposito bëri debutimin e tij zyrtar me Interin më 14 mars 2019 në ndeshjen e kthimit të raundit të 16-tave të Ligës së Evropës kundër Eintracht Frankfurt, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 73të në vend të Borja Valeros. Inter u mposht 1–0 në San Siro dhe u eliminua nga kompeticioni.[1]

Esposito zhvilloi paraqitjen e parë të tij për sezonin 2019–20 më 23 tetor 2019 në ndeshjen e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve kundër Borussia Dortmund; ai zëvëndësoi Romelu Lukakun në pjesën e dytë dhe fitoi një penallti e cila u humb nga Lautaro Martínez. Pavarësisht kësaj, Inter triumfoi 2–0 në San Siro.[2] Ai u bë lojtari i parë i lindur në vitin 2002 që luan në Ligën e Kampioneve, si dhe lojtari më i ri i Interit (17 vjeç dhe 113 ditë) që nga Giuseppe Bergomi në vitin 1981 që luan në një kompeticion evropian për Interin.[3]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 23 tetor 2019[4]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Internazionale 2018–19 Serie A 0 0 0 0 1[a] 0 1 0
2019–20 0 0 0 0 1[b] 0 1 0
Gjithsej 0 0 0 0 2 0 2 0
Gjithsej karriera 0 0 0 0 2 0 2 0
  1. ^ Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
  2. ^ Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tronditet Interi, Frankfurti i nxjerr jashtë Europës!". BalkanWeb.com. 14 mars 2019. Marrë më 24 tetor 2019.
  2. ^ "Inter merr fitoren e parë në Champions, Napoli vuan për 3 pikët". Top-Channel.tv. 23 tetor 2019. Marrë më 24 tetor 2019.
  3. ^ "17 vjeç e 113 ditë, Espozito debuton dhe fiton skenën: E kisha ëndërr, por kërkoi falje për…". Panorama Sport. 24 tetor 2019. Marrë më 24 tetor 2019.
  4. ^ "Sebastiano Esposito" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 24 tetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Profili te TuttoCalciatori.net (italisht)