Suretu Abese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Suretu Abese është surja e 80 e radhitur në Kur'an, ka 42 ajete. Mekase.

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Aleksander ( Ropi) Ilia lindi ne Mamurras me 20.09.1975 ,ne nje familje te thjeshte me te ardhura mesatare.Shkollen 8 vjecare e mbaroi ne vitin 1988 te " Migjeni " dhe me pas 1989-1993 mbaroi gjimnazi po ne kete qytet .Studimet e larta i perfundoi ne tirane ne fakultetin Histori-Filologji dega gjuhe dhe letersi ku dhe u diplomua me titullin mesues per shkollen e mesme ne vition 2000. qe prej kesaj periudhe ai ka punuar ne shkolla te ndryshme te rrethit kurbin ku shquhet per nje pune te perkushtuar dhe cilesore ku mbi te gjitha jane dhe mardheniet e tij korekte me koleget nxenesit apo komunitetin e prinderve . Ne femijeri deshira e tij pas letersise dhe saritt te te shkruarit ne pergjithsi u konkretizua me nje roman ":fanatazi" qe ndikohej nga deshirat dhe komplekset e moshes dhe te realitetit ku ai jetonte.Romani titullohej " Magjia e jetes ",veper e cila u prit mjaft mire ne rrethet letrare ne kurbin dhe Mamurras .Vazhdimisht ka bere perpjekje me shkrime te shkurtra apo ndonje artikjull neper gazeta kombetare. Ne vitin 2010 pikerisht ne shtator te ketij viti ai papritur pezullohet nga puna me nje motiv qesharak " Renia e numrit te nxenesve' qe ne te vertete ishte nje genjeshter nje levizje e ulet nga drejtoria arsimore Lac qe ne ate koje drejtohej nga D.Dashi.Edhe pse te sgjitha shkallet e gjygjesorit i dhane te drejte duke e demshperblyer sipas ligjit ai deri ne shtator 2012 vazhdon te jete i papune edhe pse kualifikmet dhe aftesite e tij shkencore nuk e perligjnin kete . Aktualisht ai eshte i martutar dhe ka dy femije.

Përbërja[redakto | redakto tekstin burimor]

Komente[redakto | redakto tekstin burimor]

Tjera të dhëna[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Wikibooks:Category
Wikibooks ka më shumë informacione për ketë temë:
Wikibooks:Category
Wikibooks ka më shumë informacione për ketë temë:

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]