Albana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Albanë
Алабана
Fshat
Vendndodhja
Albanë is located in Serbia
Albanë
Albanë

Koordinatat: 43°17′39″V 21°20′50″L / 43.29417°V 21.34722°L / 43.29417; 21.34722

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Qarku Toplicë
Komuna Bllacë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 380 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 43° 17′ 39″ Veri

21° 20′ 50″ Lindje

Albanë (serbisht: Алабана/Alabana) është fshat në komunën e Bllacës, Serbi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas shënimeve[1][2] të përhapura në internet nga ky fshat janë dëbuar shqiptarët pas ekspandimit të Principatës Serbe në Sanxhakun e Nishit.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]