Jump to content

Andrew Yang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrew Yang
Faqja në rrjetyang2020.com

Andrew Yang (lindur në 13 Janar 1975) është një avokat amerikan, sipërmarrës, filantrop, dhe kandidat demokrat për president për 2020-ën. Ai është themeluesi i Venture for America (VFA), një organizatë jofitimprurëse që ka si synim krijimin e vendeve të punës në qytete amerikane të vështira. Yang ka punuar në startup-e të ndryshme dhe kompani në rritje, si themelues ose si derjtues ekzekutiv nga 2000-shi deri në 2009-ën. Pasi themeloi VFA në 2011, administrata Obama e përzgjodhi atë në 2012-ën si " Kampion i Ndryshimit " dhe në 2015-ën si " Ambasador Presidencial për Sipërmarrjen Globale ". Yang është autori i librit të 2014-ës Njerëzit e Zgjuar Duhet të Ndërtojnë Gjëra dhe librit të 2018-ës Lufta Ndaj Njerëzve Të Zakonshëm.

Yang e nisi fushatën e tij për nominimin në partinë Demokratike për zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës 2020 në 6 nëntor 2017. Ai po kandidon me disa fushata, duke përfshirë këtu "njerëzimi vjen i pari", "bëjeni Amerikën të mendojë më shumë" ("MATH") dhe "As majtas, as djathtas, por përpara". Fillimisht i konsideruar si një kandidat me jo shumë shanse, ai fitoi një vrull të konsiderueshëm në fillim të vitit 2019 pas paraqitjeve në disa shfaqje dhe podcast-e të njohura. Fushata është e njohur për popullaritetin e saj në internet, me New York Times i cili e quan Yang "Kandidatin e Preferuar të Internetit". Mbështetësit e fushatës së tij njihen joformalisht si " Yang Gang ".

Politika e kryesore e Yang është ajo që ai e quan " Dividenti i Lirisë ", një e ardhur bazë universale (UBI) në formën e 1.000 dollarëve në muaj për çdo amerikan të rritur. Yang beson se UBI është një përgjigje e nevojshme ndaj zhvillimit të shpejtë të automatizmit, i cili po çon gjithnjë e më shumë në sfida për fuqinë punëtore, dhe se zëvëndësimi i vendeve të punës nga automatizimi është ajo që e zgjodhi Donald Trump në 2016-ën. Dy elementët e tjerë kryesorë të platformës së tij janë " Shëndetësia për te Gjithë " dhe " Kapitalizmi me Qëndër Njeriun ". Ai ka sqaruar se versioni i tij i Shëndetsisë për të Gjithë lejon që sigurimi privat të mbetet një opsion .

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yang lindi në 13 Janar 1975, në Schenectady, New York . [1] Prindërit e tij emigruan nga Tajvani në SHBA në vitet 1960. [2] Ata u takuan kur ishin në shkollë pasuniversitare në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley . [3] Babai i tij u diplomua për doktoraturë.fizikë dhe ka punuar në laboratorët hulumtues të IBM-së dhe General Electric, duke nxjerr mbi 69 patenta në karrierën e tij. Nëna e tij u diplomua për masterstatistikë . [4] Ajo u bë administratore sistemesh në një universitet lokal, [5] [6] dhe më vonë u bë një artiste. [7] Yang ka një vëlla më të madh, Lawrence, [8] i cili është një profesor psikologjie në Universitetin e New York-ut . Familja e tij e vlerësonte arsimimin; Babai, xhaxhai dhe kushëriri i Yang u bënë gjithashtu profesorë.

Familja e Yang u vendos në Qarkun Westchester, New York, ku Yang u rrit. [2] Sipas The Washington Post, Yang ishte një nga pak fëmijët aziatikë në qytetin e tij, dhe ishte i dhënë mbas librave dhe i ngacmuar nga fëmijët e tjerë . Ai luante Dungeons & Dragons, piano dhe tenis. [7] Më vonë, Yang përshkroi se ngacmohej dhe merrte fyerje racore nga shokët e klasës gjatë ndjekjes së shkollës publike. Në librin Lufta ndaj Njerëzve Normalë (2018), ai shkroi, "Ndoshta si rezultat i kësaj, kam qenë gjithmonë krenar për qënien e një njeriu të "vogël". [9]Yang më vonë ndoqi Phillips Exeter Academy, një shkollë elitare në New Hampshire . Ai mori pjesë në ekipin kombëtar të debateve të SHBA dhe garoi në kampionatet botërore në Londër. Yang u diplomua në Exeter në 1992 dhe vazhdoi të ndjekë Universitetin Brown, [10] ku u diplomua për ekonomi dhe shkenca politike në 1996-ën. [11] Ai më pas ndoqi studimet në Columbia Law School duke fituar titullin Juris Doctor në 1999-ën. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas mbarimit të juridikut, Yang filloi karrierën e tij si avokat korporate në Davis Polk & Wardwell në New York City . Pesë muaj më vonë, ai u largua nga firma në shkurt 2000 për t'u bashkuar me shokun e tij të zyrës në krijimin e Stargiving, një faqe në internet për mbledhje fondesh filantropike nga persona të famshëm. [7] [12] [13]Aktiviteti pati një sukses fillestar, por u ndërpre në 2002-shin si rezultat i përfundimit të flluskës dot-com . Yang u përfshi në sipërmarrje të tjera, përfshirë këtu edhe një biznes me organizime festash. Nga 2002 deri në 2005, ai shërbeu si zëvëndës-drejtor i një kompanie kujdesi shëndetsor. [1]

Manhattan Prep[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi punoi në industrinë e kujdesit shëndetësor për katër vjet, Yang la MMF Systems për t'u bashkuar me mikun e tij Zeke Vanderhoek, në një kompani të vogël pregatitore testesh, Manhattan Prep . Në një shfaqje podcast në Freakonomics , Yang tha se ai "personalisht dha mësime analize në McKinsey, Goldman Sachs, JPMorgan dhe Morgan Stanley " gjatë krizës financiare të vitit 2008 . [14] Në 2006-ën, Vanderhoek i kërkoi Yang të merrte rolin e CEO-s. Kur Yang ishte CEO, kompania merrej kryesisht me përgatitjen e testeve të GMAT-së. Ajo u zgjerua nga pesë në 69 vende dhe u ble nga Kaplan, Inc. në Dhjetor të 2009-ës.Yang dha dorëheqjen nga posti i drejtorit në fillim të 2012-ës.

Në dëshminë e Shtatorit 2019 para Komisionit të Qytetit të New York-ut për Barazinë Gjinore, ish-punonjësja Kimberly Watkins dëshmoi se Yang e kishte pushuar atë pasi ai mendonte se ajo nuk do të punonte aq shumë pas martesës. Yang ka mohuar akuzat, duke thënë, "Faktet e Kimberly Watkins për pushimin e saj nga Manhattan Prep janë të pasakta. Gjatë më shumë se një dekade si CEO, unë kam punuar me shumë gra, të martuar dhe beqare, dhe vlerësoj punën dhe përkushtimin e tyre si të rëndësishëm për suksesin e çdo institucioni ". [15] Në një shfaqje për The View, Yang tha: "Unë kam pasur aq shumë gra lider fenomenale që më kanë lartësuar mua dhe organizatat e mia në çdo fazë të karrierës time, dhe nëse do isha ai lloj personi, nuk do të kisha pasur kurrë sukses" . [16]

Venture for America[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas blerjes së Manhattan Prep në fund të vitit 2009, Yang filloi të punojë në krijimin e një shoqërisë të re jofitimprurëse, Venture for America (VFA), të cilën ai e themeloi në vitin 2011 me qëllimin "për të krijuar mundësi ekonomike në qytetet Amerikane duke mobilizuar gjeneratën e ardhshme të sipërmarrësve dhe pajisjen e tyre me aftësitë dhe burimet e nevojshme për të krijuar vende pune ”. [10] [17] [18] [19] VFA filloj me 200,000 dollarë dhe trainoj 40 të diplomuar në 2012-ën dhe 69 në 2013-ën, duke i dërguar ata në Baltimore, Cincinnati, Cleveland, Detroit, Las Vegas, New Orleans, Philadelphia dhe Providence . VFA shtoi Columbus, Miami, San Antonio dhe St. Louis në 2014-ën, me një klasë prej 106 personash. [20] [21]

Yang making a speech.
Yang flet për sipërmarrjen në Konferencën e Techonomy (2015),Detroit, Michigan .

Strategjia e VFA-së ishte të rekrutonte të diplomuarit më të mirë të vendit, në një program dy-vjeçar, ku do të punonin dhe praktikonin në kompani premtuese të sapoformuara në qytete në zhvillim në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Libri i Yang Njerëzit e zgjuar duhet të ndërtojnë gjëra (2014) argumentonte se universitetet më të mira në vend zgjidhnin selektivisht fëmijët më të zgjuar nga qytetet e vogla dhe i drejtonin ato në po të njëjtat punë të korporatave në po të njëjtat qytete të mëdha. [22] Qëllimi i VFA-së është të ndihmojë shpërndarjen e këtij talenti në të gjithë vendin dhe nxitjen e sipërmarrjes për rritje ekonomike.

Pas vitit 2011 VFA-ja u rrit, duke arritur një buxhet vjetor operativ prej 6 milion dollarësh në 2017-ën, [23] dhe duke vepruar në rreth 20 qytete të SH.B.A.-së, duke shtuar Kansas City, Atlanta, Baltimore, Birmingham, Charlotte, Cleveland, Columbus, Denver, Miami, Nashville, Philadelphia, Pittsburgh, San Antonio dhe St. Louis . [24] VFA-ja filloi drejtimin e një " kompanie zhvilluese " në Detroit dhe startoj një mbledhje fondesh dhe investimesh.

Generation Startup, një film dokumentar për gjashtë startup-et në Detroit të filluara përmes programit VFA, u shaq në 2016-ën. U bashkë-drejtua nga Cynthia Wade dhe Cheryl Miller Houser. [25]

Në Mars 2017, Yang dha dorëheqjen nga pozicioni i tij si drejtor ekzekutiv i VFA-së. [17]

Te ardhurat neto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Daljet në media kanë siguruar disa vlerësime të të ardhurave neto të Yang: 1 milion dollarë sipas Forbes, [26] midis 834,000 dhe 2.4 milion dollarë sipas The Wall Street Journal, [27] dhe midis 3 milion dhe 4 milion dollarë sipas Newsweek . [28]

Fushata presidenciale e vitit 2020[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 Nëntor 2017, Yang paraqiti pranë Komisionit Federal të Zgjedhjeve (FEC) kandidaturën e tij si President të Shteteve të Bashkuara për vitin 2020 . [29] [30] Fushata filloi me një staf të vogël në fillim, që punonte në një apartament në pronësi të nënës së Yang. [31] Ai po kandidon me slogane të ndryshme, duke përfshirë këtu "Humanity First" (Njerëzimi i Pari) dhe "Make America Think Harder"(Bëjeni Amerikën të Mendoj më Shumë). [32] [33] Fillimisht i konsideruar si një kanditat me pak shanse, fushata e Yang fitoi një vrull të rëndësishëm në Shkurt të 2019-ës pas një paraqitje në podcastin e njohur The Joe Rogan Experience . [34] [35] [36] Që atëhere, ai është shfaqur në shumë podcaste dhe shfaqje të tjera, duke përfshirë këtu The Breakfast Club, The Ben Shapiro Show, [37] dhe Real Time with Bill Maher . [38] Deri në Mars 2019, Yang kishte përmbushur pragjet e sondazheve dhe mbledhjeve të fondeve për t'u kualifikuar në raundin e parë të debateve të partisë Demokratike . Në Gusht 2019, ai arriti pragjet më të larta për t'u kualifikuar në raundin e dytë të debateve në partinë Demokratike.

Fushata e Yang përqendrohet kryesisht në linjat e veprimit, në atë që Reuters e përshkroi si një "qasje teknokratike". [39] [40] Yang e quan rregullisht Donald Trump një simptomë të një problemi më të gjerë në ekonomi, sesa vetë problemi. [41] Sipas The New York Times , Yang është i njohur për dhënien e intervistave me media konservative, dhe "megjithëse [Yang] shkruan shpesh në Twitter, ai pothuajse asnjëherë nuk shkruan për zotin Trump". [42] Kjo qasje është ilustruar nga një prej slloganëve të fushatës së tij: "Jo majtas, jo djathtas, përpara". Sipas një sondazhi të YouGov të Korrikut 2019, Yang ishte një nga dy kandidatët demokrat të 2020-ës, së bashku me senatorin Bernie Sanders, me mbështetje dyshifrore nga shtetasit që votuan për Trump në 2016-ën. [43] [44] Yang e tregon këtë si provë që mund të mposhtë Donald Trump në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2020. [45]

Yang holding a microphone while making a speech.
Yang flet me të pranishmit në Wing Ding të partisë Demokratike në Iowat ë 2019-ës ë Surf Ballroom në Clear Lake, Iowa .

Fushata e Yang është e njohur për mbështetjen e saj të madhe në fushatat e bazuara në internet . [46] [47] [48] Për shkak të popullaritetit të tij në internet, The New York Times e quajti Yang "Kandidatin e preferuar të Internetit". [49] Mbështetësit e fushatës së tij, të njohur joformalisht si Yang Gang, kanë sjellë vëmendje në fushatën e tij në Reddit, Facebook, Instagram, Twitter dhe platforma të tjera të mediave sociale, përmes përdorimit të memeve dhe fushatave virale . [50] [51]

Yang është të paktën amerikani i tretë me prejardhje nga Azia Lindore që kandidon për President të Shteteve të Bashkuara, pas Hiram Fong dhe Patsy Mink . [52] [53] Sipas BBC-së, ai "është një nga Aziatiko-Amerikanët e parët dhe më të njohur në histori që kandidon për president". [54] Ai ka thënë se shpreson që "fushata e tij mund të frymëzojë Aziatiko-Amerikanët të angazhohen në [politikë]". [55]

Politikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yang is holding a microphone while making a speech.
Yang flet me të pranishmit në Forumin Presidencial për Armët e organizuar nga Everytown për Sigurinë e Armëve dhe (Nënat Kërkojnë Veprim) në Qendrën e Ngjarjeve të Iowa-s në Des Moines, Iowa.

Në faqen e internetit të fushatës së Yang, [56] janë renditur më shumë se 160 politika. [57] Thelbësore për fushatën e tij është propozimi për 1.000 dollarë Divident Lirie " për të gjithë qytetarët amerikanë mbi moshën 18 vjeç (një formë e të ardhurave bazë universale, ose UBI) një përgjigje për zhvendosjen e punëtorëve e nxitur nga automatizimi teknologjik. [58] [59] Sipas Yang, përfitimet e Dividentit të Lirisë përfshijnë "njerëz më të shëndetshëm, njerëz më pak të stresuar, njerëz me arsim më të mirë, komunitete më të forta, më shumë vullnetarizëm, [dhe] më shumë pjesëmarrje qytetare.Burokracia zero e lidhur me të [sepse nuk ka] nevojë të verifikohet nëse rrethanat e [njerëzve] ndryshojnë”. [60] Duke cituar parashikimin nga Instituti Roosevelt, Yang ka thënë se dividenti "do të krijonte deri në 2 milion vende të reja pune në komunitetet [Amerikane]". [61] [62] Për ata që marrin asistenca sociale,hyrja në dividend do të zëvendësonte disa përfitime duke grumbulluar të tjera. [63]

Yang propozon një taksë me vlerën e shtuar për të financuar dividentin dhe për të luftuar shmangien e taksave nga korporatat e mëdha amerikane. [64] [65] Ai argumenton se zhvendosja e vendeve të punës nga automatizimi, ishte arsyeja kryesore që Donald Trump fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, duke u bazuar në të dhëna, "Ekziston një vijë e drejtë midis adoptimit të robotëve industrialë në një komunitet dhe lëvizjes drejt Donald Trump." [66] Yang ka thënë se ai u bë një mbështetës i UBI-it, pasi lexoi librin e futuristit amerikan Martin Ford, Rise of the Robots: Technology and the Threat of a Jobless Future (Ardhja e Rrobotëve,Teknologjia dhe kërcënimi i një të ardhme me papunësi) , i cili flet mbi ndikimin e automatizmit dhe inteligjencës artificiale në tregun e punës dhe ekonominë. [67] Ai beson se UBI është një politikë më e zbatueshme sesa programet për rikualifikimin e vendeve të punës, duke përmendur studime se rikualifikimi i vendeve të punës për punëtorët të zhvendosur në Perëndimin e Mesëm, kishin nivele suksesi prej 0-15%. [68] Slogani i fushatës së tij është "Njërëzimi vjen i Pari", i cili i kushton vëmendje besimit të tij se automatizimi i shumë industrive kryesore është një nga kërcënimet më të mëdha me të cilat përballet fuqia punëtore amerikane. [69] Dy elementët e tjerë kryesorë të platformës së tij janë Medicare for All (Shëndetsi për të Gjithë) dhe Human-Centered Capitalism (Kapitalizm me fokus njeriun) . [70] Ai ka sqaruar se teksa mbështet Medicare for All, ai "do ta mbante opsionin për sigurimin privat". Qëllimi i tij është të "tregojë para popullit amerikan se sigurimi privat nuk është ai që u duhet" dhe që Medicare for All është "superior ndaj sigurimit të tyre". [71]

Yang speaks with a media reporter. There are several people and camera crew around.
Yang duke folur me mediat në Panairin e Shtetit të Iowa (2019) në Des Moines, Iowa

Yang mbështet zbatimin e "dollarëve të demokracisë", ku qytetarët marrin 100 dollarë çdo vit, "përdore ose humbe atë", për t'ia dhënë kandidatëve. Politika e tij synon të zhduk paratë e korporatave që vijnë nga lobimi dhe Citizens United v. FEC [72] [73] Ai propozon t'i jepet fund germinimit, [74] mbështet votimin me zgjedhje të renditur, [75] dhe dëshiron të ulë moshën e votimit në 16. [76] Yang mbështet legalizimin e kanabisit dhe dekriminalizimin e opioideve (përfshirë këtu dhe heroinën ) për përdorim personal, por nuk mbështet legalizimin apo dekriminalizimin e kokainës . Ai ka përmëndur politikën ndaj drogës të Portugalisë si dëshmi të efektivitetit të politikës së tij. [77] Yang mbështet një taksë karboni dhe kthimin e SHBA-së në Marrëveshjen e Klimës së Paris-it . [78] Ai mbështet energjinë bërthamore dhe dëshiron të investojë në energjinë bërthamore të bazuar në torium . [57] Ai mbështet legjislacionin që ndalon diskriminimin bazuar në orientimin seksual dhe identitetin gjinor, dhe është zotuar të emërojë gjyqtarë pro-zgjedhje . [79] Yang ka propozuar krijimin e një departamenti të fokusuar në rregullimin e varësisë ndaj mediave, caktimin e një psikologu për Shtëpinë e Bardhë, caktimin e Ditës së Zgjedhjeve në një festë kombëtare dhe për të frenuar korrupsionin, rritjen e pagave për rregullatorët federale, por edhe kufizimin e punës së tyre private, pasi largimit nga shërbimi publik . [80] Ai mbështet legalizimin e pokerit në Internet në të tëra 50 shtetet, "kandidati i parë i ligjshëm" sipas Card Player . [81]

Yang is holding a microphone while gesturing and making a speech
Yang bën një fjalim në "Youth Voice: The Iowa Caucus", një forum kandidatësh presidencial i organizuar në Shtator 2019 në Shkollën e Mesme Roosevelt në Des Moines, Iowa.

Yang ka thënë se Izraeli "është një aleat shumë, shumë i rëndësishëm". [82] Në lidhje me konfliktin izraelito-palestinez, Yang dëshiron një "zgjidhje mes dy-shtetesh që bën të mundur që populli izraelit dhe ai palestinez të kenë tokë sovrane dhe vetëvendosje". Ai e ka quajtur Iranin një "forcë destabilizuese në rajon", [83] por mbështeti marrëveshjen bërthamore me Iranin të Obamës.[84] Yang ka kritikuar trajtimin e Kinës ndaj pakicës së ujgurve musliman dhe "qëndrimin e saj më agresiv në të gjithë rajonin, qoftë ndaj Hong Kong-ut, Tajvan-it, apo në Detin e Kinës Jugore ". [85] Ai gjithashtu shprehu mbështetje për protestat e Hong Kong-ut2019-ës . [86]

Yang ka kundërshtuar mbështetjen ushtarake amerikane për ndërhyrjen ushtarake të udhëhequr nga Sauditët në Jemen [87] dhe ka mbështetur një politikë më agresive ndaj Rusisë : "Rusia është kërcënimi ynë më i madh gjeopolitik, sepse ata kanë hakeruar demokracinë tonë me sukses." [88] Yang i shkruajti Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë : "Agresioni i Rusisë është një forcë destabilizuese dhe ne duhet të punojmë me aleatët tanë për të projektuar një fytyrë të fortë dhe të unifikuar kundër ekspansionizmit rus. [...] ne duhet të zgjerojmë sanksionet kundër Rusisë, Putin-it dhe anëtarëve të qeverisë së tij përmes Aktit Global Magnitsky, me qëllim që të ushtrojmë presion ndaj saj që të luajë sipas rregullave ndërkombëtare ". [83] Yang ka thënë se SH.B.A.-ja ka ndërhyrë në zgjedhjet e huaja - tamam si Rusia - dhe kjo ndërhyrje ruse "duhet të ndalohet, dhe nëse nuk ndalohet ne do ta marrim këtë si një veprim armiqësor kundër popullit amerikan". [89]

Miratimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yang holding a microphone while making a speech.
Yang flet me mbështetësit në Des Moines Register's Political Soapbox në Panairin e Shtetit të Iowa-s (2019) në Des Moines, Iowa.

Yang ka marrë miratime ose shprehje të qarta përkrahje nga zyrtarë të tillë si Steve Marchand, [90] si dhe individë si Elon Musk, [91] [92] Casey Neistat, MC Jin, [93] Chris Jericho, Sam Altman, [94] David S. Rose, Tony Hsieh, [95] James Felton Keith, Eliot Horowitz, China Mac, [96] Ethan Klein, Kirsten Lepore, Stephen Sean Ford, Greg Ellis, Marcellus Wiley, Simu Liu, Joe Wong, Daniel Negreanu, Faraz Jaka, Leslie Smith, Andy Stern, [97] Philip Wang, Tommy Chong, Dominique Wilkins, Eugene Gu, Bobby Kim, Mark Schultz, Adam22, Christina Hoff Sommers, Peter Boghossian, Lloyd Ahlquist, Jason Starr, Chance the Rapper, Antonio Bryant, DJ Many, Chris Messina, YTCracker, Dan Price, Elijah Daniel, dhe Hoodie Allen .

Yang ka marrë donacione për fushatën nga bashkëthemeluesi dhe CEO i Twitter-it Jack Dorsey, aktorët Nicolas Cage dhe Noah Centineo, përfaqësues i Weezer Rivers Cuomo, [98] dhe personalitet i Internetit Ryan Higa .

Mbledhja e fondeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yang holding a microphone while making a speech.
Yang flet me të pranishëmit në një mbledhje fondesh të organizuar nga Iowa Asian dhe Latino Coalition në Jasper Winery në Des Moines, Iowa.

Më 11 Mars 2019, Yang njoftoi se e tejkaloi pragun e mbledhjes së fondeve prej 65,000 donatorësh, duke e kualifikuar atë për raundin e parë të debateve parësore në partinë Demokratike . [99] Më 28 Qershor, ai njoftoi se arriti 130,000 donatorë, [100] i cili plotësoi kriterin e mbledhjes së fondeve për raundin e tretë të debateve. [101]

Në tremujorin e parë të vitit 2019, Yang mblodhi 1.7 milion dollarë, nga të cilët më shumë se 250,000 dollarë erdhën nga "katër ditët e fundit të tremujorit". [102] Sipas fushatës së Yang, "dhurimi mesatar ishte 17.92 $" dhe "99% e dhurimeve ishin më pak se 200 dollarë". Në tremujorin e dytë, Yang mblodhi 2.8 milion dollarë. [103] Fushata deklaroi se 99.6% "e donatorëve të saj ishin të vegjël [të cilët] dhanë më pak se 200 dollarë". Më 13 Gusht 2019, mbledhja e fondeve për tremujorin e tretë të Yang arriti në 2.8 milion dollarë, duke u përputhur me mbledhjen e tij të përgjithshme të tremujorit të dytë. Më 15 Gusht, ai arriti 200,000 donatorë unikë. Më 17 Gusht, Yang njoftoi se midis dhuruesve të tij të fushatës, "ishin inxhinierë të programeve kompjuterike, mësues, shofer, punëtor të shitjes me pakicë dhe deposh" dhe "punëdhënësi më i madh është Ushtria e SHBA-së ". Më 1 shtator, ai njoftoi se dhurimi mesatar ishte 25 dollarë dhe se fushata nuk kishte marrë para nga komisionit i veprimit politik (PAC). Në 72 orët e pas-debatit të tretë, fushata e Yang mblodhi 1 milion dollarë, duke sugjeruar se "është në rrugën e duhur për të rritur ndjeshëm më shumë në tremujorin e tretë" sesa në tremujorin e dytë, sipas Politico . [104]

Në tremujorin e tretë, fushata e Yang mblodhi 10 milion dollarë, duke patur një rritje tremujore prej 257% — shkalla më e madhe e rritjes midis të gjithë kandidatëve. [105] Donacioni mesatar ishte rreth 30 dollarë, dhe 99% e donacioneve ishin 200 dollarë ose më pak. [106]

Debatet në partinë Demokratike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debati i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga 28 Qershori i 2019-ës, Yang kishte marrë donacione nga më shumë se 130,000 donatorë të ndryshëm në të paktën 20 shtete të SH.B.A.-së, duke përmbushur të paktën njërën prej kërkesave për tu përfshirë në debatet e para dhe të dyta për kandidatët kryesorë demokratë për president, si dhe kërkesën e donatorëve për debatet e treta dhe të katërta. [107] Komiteti Kombëtar i partisë Demokratike vendosi rastësisht që Yang do të merrte pjesë në natën e dytë të debatit të parë, i cili u zhvillua në Miami më 27 Qershor. [108] [109]

Gjatë debatit, Yang u pyet vetëm dy herë dhe u lejua të flasë për dy minuta e 56 sekonda, koha më e shkurtër nga secili kandidat. [110] Ai pretendonte se mikrofoni i tij nuk punonte siç duhej, fillimisht duke u sugjeruar moderatorëve të debatit se mund të kishin ndodhur defekte teknike. Një zëdhënës i NBC tha, "Në asnjë moment gjatë debatit nuk ishte fikur apo heshtur mikrofoni i ndonjë kandidati", [111] [112] por Yang dhe përkrahësit e tij kanë siguruar videop-rova që aretendojnë se tregojnë se Yang po fleiste por nuk po dëgjohetj [113]

Debati i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë debatit të dytë në Detroit më 31 Korrik, Yang iu përgjigj pyetjeve mbi temat si të drejtat civile, kujdesin shëndetësor, emigracionin, strategjinë e partisë, klimën dhe ekonominë. [114] [115] Ai foli 8.7 minuta gjithsej, që ishte përsëri koha më e vogël nga secili kanditat. Ai ishte i vetmi kandidat i natës së dytë që nuk shpenzoj kohë me kandidatët e tjerë. [116] Yang tërhoqi vëmendjen për vendimin e tij për të mos veshur asnjë kravatë në asnjë debat. [117] [118] Në fjalën e tij përmbyllëse, Yang e quajti median dhe formatin e debatit, duke thënë: [119] [120] [121]

Ju e dini se çfarë njerëzit nuk mund të ndalonin së foluri pas debatit të fundit? Nuk është fakti që jam i renditur i katërti në skenë në votimin kombëtar. Ishte fakti që unë nuk kisha veshur kravatë. Në vend që të flasnin për automatizimin dhe të ardhmen tonë, përfshirë faktin se ne kemi automatizuar 4 milion punë prodhuese - qindra mijëra pikërisht këtu në Michigan - ne jemi këtu me kozmetikë në fytyrat tona dhe linjat tona të përsëritura të sulmit, duke luajtur role në këtë shfaqje televizive. Është kjo një arsye pse zgjodhëm një yll TV-je si presidentin tonë! Ne duhet të jemi të përqendruar në zgjidhjen e sfidave reale të ditës së sotme, si faktin që punët më të zakonshme në Amerikë mund të mos ekzistojnë më pas një dekade, ose që shumica e amerikanëve nuk mund të paguajnë më faturat e tyre. Propozimi im kryesor, Dividenti i Lirisë, do të vinte një mijë dollarë në duart e çdo amerikani të rrituri . Do të ishte një ndryshim rrënjësor për miliona familje amerikane. Nëse keni më shumë përkujdesje për familjen dhe fëmijët tuaj më shumë sesa kravata ime, futni kodin tuaj postar në yang2020.com dhe shihni se çfarë do të thoshin një mijë dollarë për komunitetin tuaj! E kam llogaritur. Nuk është e majtë, apo e djathtë, është përpara dhe kështu do të mundim Donald Trump-in në vitin 2020.

Në një intervistë dhënë në Shtator me Politico, Yang sqaroi më tej qëndrimin e tij për kandidatët që sulmojnë njëri-tjetrin në debate. Sipas Yang, ekziston "kjo ndjenjë zemërimi e prodhuar dhe rigjeneruar e linjave të sulmit", dhe si "një përfaqësues për publikun amerikan", ai e konsideron "procesin si shumë të rremë dhe disi i të keqorientuar". [122]

"Nuk është majtas, as djathtas, por përpara" është krahasuar me një slogan të ngjashëm të përdorur nga Partia e Gjelbër e Kanadasë . [123] Më 8 Gusht, Yang mori një mbështetje prej 2% në sondazhin e katërt kualifikues, duke përmbushur kështu të dy kriteret e kualifikimit për debatin e tretë. [124]

Debati i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debati i tretë u mbajt në Houston më 12 shtator. [125] Në fjalën e tij hapse, Yang premtoj se "do të japë një Divident Lirie prej 1000 dollarësh në muaj për një vit të tërë për 10 familje amerikane". [126] Gjatë debatit, ai adresoj tema si kujdesi shëndetësor, imigracioni, marrëdhëniet me jashtme, Lufta kundër Terrorit, lobimi i korporatave,arsimi dhe shkollat . [127] Yang foli gjithsej 7 minuta e 54 sekonda, që ishte përsëri koha më e shkurtër nga secili kandidat. [128]

Disa ekspertë të financimit të fushatës kanë vënë në dyshim përdorimin e fondeve të fushatës për pagesa të tilla siç Yang kishte premtuar në fjalën e tij të hapse, me arsyetimin se ligji federal ndalon përdorimin e fondeve personale të fushatës. [129] Por Yang ka thënë se ai u këshillua me avokatë në lidhje me sugjerimin dhe se "ai nuk do të merrte të njëjtin vështrim kritik nëse do i jepte ato para një kompanie mediatike apo konsulentëve" në vend të direkt Amerikanëve [130] Më 12 shtator, bashkë-themeluesi i Reddit, Alexis Ohanian njoftoi në Twitter mbështetjen e tij për propozimin e Yang dhe ofroi mbështetje fianciare për të. [131] Më 13 shtator, sipërmarrësi i teknologjisë Justin Sun u zotua të japë 1.2 milion dollarë për 100 amerikanë në vitin 2020, duke thënë se ai dëshironte që "Yang ta ndihmonte atë të zgjidhte përfituesit". [132] Në 72 orët pasuese të debatit, fushata e Yang mblodhi 1 milion dollarë dhe grumbulloj "më shumë se 450,000 adresa të postës elektronike nga njerëzit që hynë në përzgjedhje", nga të cilat mbi 90% ishin adresa të reja të postës elektronike. [104]

Debati i katërt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debati i katërt u mbajt më 15 tetor në Westerville, Ohio . [133] Gjatë debatit, Yang diskutoi tema duke përfshirë impiçment, automatizimin, ekonominë, taksimin, politikën e jashtme, krizën e opioidit, kompanitë e mëdhaja të teknologjisë dhe të dhënat personale si e drejtë e pronës, [134] duke folur për 8 minuta e 32 sekonda, e katërta kohë më e shkurtër krahasuar me 12 kanditatët e tjerë. [135] Ai propozoi dekriminalizimin e opioideve, qëndrim ky, i njëjtë me kanditatin Beto O'Rourke . [136] Kandidatët Julian Castro dhe Tulsi Gabbard thanë se politika e Yang për Dividentin e Lirisë "ishte një ide e mirë, dhe diçka që ata do ta konsideronin nëse zgjidheshin president", ndërsa kandidati Cory Booker argumentoi se një pagë minimale prej 15 dollarësh do ishte më mirë se e Ardhura Bazë Universale. [137] Yang foli gjithashtu për hetimin e mundshëm të Donald Trump, duke thënë se ai mbështet fajësimin, por se "ne nuk duhet të kemi iluzione që fajësimi i Donald Trump,e para, do të jetë i suksesshëm ose, e dyta, do të fshijë problemet që e zgjodhën atë në vitin 2016." [138]

 1. ^ a b c "Andrew Yang Fast Facts". CNN. 28 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2019. Marrë më 29 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Cline, Seth (11 tetor 2019). "Andrew Yang: Where He Stands". U.S. News & World Report. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2019. Marrë më 17 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ JoeRogan (12 shkurt 2019). "JRE #1245 - Andrew Yang". Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2019. Marrë më 17 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Are immigrants being scapegoated? Andrew Yang (and new research) suggests yes". Big Think (në anglisht). 2019-08-04. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2019. Marrë më 2019-08-23.
 5. ^ "In photos: Andrew Yang, 2020 presidential candidate". CNN. 14 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2019. Marrë më 15 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Dubner, Stephen J. (9 janar 2019). "Why Is This Man Running for President? (Ep. 362)". Freakonomics (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2019. Marrë më 15 gusht 2019.
 7. ^ a b c Sullivan, Kevin (2019-10-28). "Andrew Yang was groomed for a high-paying job at an elite law firm. He lasted five months". The Washington Post. Marrë më 2019-10-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Elias, Jennifer (17 korrik 2019). "Silicon Valley has found its presidential candidate in Andrew Yang". CNBC (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2019. Marrë më 15 gusht 2019.
 9. ^ The War on Normal People, p. 2.
 10. ^ a b Seligson, Hannah (13 korrik 2013). "No Six-Figure Pay, but Making a Difference". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. OCLC 1645522. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2018. Marrë më 26 shkurt 2018.
 11. ^ Davies, Emily (2018-04-13). "Alum makes 2020 presidential bid". The Brown Daily Herald (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2019. Marrë më 2019-09-13.
 12. ^ Zimmerman, Eilene (28 korrik 2011). "Venture for America: The 'Teach for America' for Entrepreneurs?". Inc. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2019. Marrë më 15 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Yang, Andrew (21 tetor 2014). "The US should include entrepreneurs in its definition of service" (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2017. Marrë më 1 shkurt 2017.
 14. ^ Dubner, Stephen J. (9 janar 2019). "Why Is This Man Running for President? (Ep. 362)". Freakonomics (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2019. Marrë më 2019-08-30.
 15. ^ Lemon, Jason (2019-09-22). "Andrew Yang's former employee claims he fired her because she got married". Newsweek. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2019. Marrë më 2019-09-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Garcia, Armando (2019-09-26). "Andrew Yang on 'The View': 'Zero truth' to former staffer's firing claims". ABC News. Marrë më 2019-09-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b Ballard, Julie (29 mars 2017). "Andrew Yang Steps Down as Venture for America CEO". Silicon Bayou News. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2019. Marrë më 7 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Celebrating a Year of Champions of Change – President Obama Meets with 12 Champions Who Are Making a Difference in Their Communities". whitehouse.gov (official website archives) (në anglisht). 27 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2018. Marrë më 3 janar 2018.
 19. ^ "Our Mission & Approach". Venture for America (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2018. Marrë më 3 janar 2018.
 20. ^ Bruder, Jessica (12 tetor 2011). "Starting a Teach for America for Entrepreneurs". You're the Boss Blog, The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2018. Marrë më 3 janar 2018.
 21. ^ Walsh, Tom (17 gusht 2014). "Venture for America start-up program takes a shine to Detroit". Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2019. Marrë më 5 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ May, Ashley (27 shtator 2014). "A Book in 5 Minutes: Smart People Should Build Things". TechCo (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2018. Marrë më 3 janar 2018.
 23. ^ "Financials". Venture for America (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2018. Marrë më 3 janar 2018.
 24. ^ "Where We Work". Venture for America (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2018. Marrë më 3 janar 2018.
 25. ^ "Generation Startup". Generation Startup documentary film (official website) (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2017. Marrë më 1 shkurt 2017.
 26. ^ "The Net Worth Of Every 2020 Presidential Candidate". Forbes (në anglisht). 14 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2019. Marrë më 23 gusht 2019.
 27. ^ Bykowicz, Julie (15 maj 2019). "Democratic Presidential Hopeful Yang's Speeches Drove Earnings". The Wall Street Journal. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2019. Marrë më 13 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Andrew Yang Net Worth: Democratic Candidate Who Promises $1,000 a Month to Every Adult Isn't As Rich As Trump" (në anglisht). Newsweek. 23 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2019. Marrë më 23 gusht 2019.
 29. ^ Schwarz, Hunter (13 shkurt 2019). "Here's how 2020 Democrats announced their campaigns". CNN. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2019. Marrë më 8 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Yang, Andrew (6 nëntor 2017). "Statement of Candidacy" (PDF). U.S. Federal Election Commission. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2 shkurt 2018. Marrë më 2 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Random Man Runs for President". Washington Post. Marrë më 15 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Andrew Yang for President – Humanity First". Andrew Yang for President (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2018. Marrë më 26 shkurt 2018.
 33. ^ "Andrew Yang is a rock star to his supporters. Can that propel him to the presidency?". CNN. 30 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2019. Marrë më 24 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Sanchez, Omar (25 korrik 2019). "Inside the Democrats' Podcast Presidential Primary". TheWrap (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2019. Marrë më 3 gusht 2019.
 35. ^ Brandom, Russell (17 prill 2019). "Andrew Yang is the candidate for the end of the world". The Verge. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2019. Marrë më 3 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ O'Connor, Maureen (10 qershor 2019). "Random Man Runs for President". Washington Post. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Samson·April 8, Carl (8 prill 2019). "Andrew Yang Sat Down With Ben Shapiro and it Went… Surprisingly Well". NextShark (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2019. Marrë më 3 gusht 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 38. ^ "Real Time with Bill Maher". HBO (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2019. Marrë më 3 gusht 2019.
 39. ^ "Why Andrew Yang Might Just Be What America Needs In 2020". Coronado Eagle & Journal | Coronado News | Coronado Island News. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2019. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Democrat Andrew Yang wants to be president - and give you $1,000 a..." Reuters (në anglisht). 15 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2019. Marrë më 1 shtator 2019.
 41. ^ "Andrew Yang Trashes Media Focus On Donald Trump: 'This Is The Reality TV Show'". The Inquisitr (në anglishte amerikane). 22 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2019. Marrë më 1 shtator 2019.
 42. ^ Stevens, Matt (22 gusht 2019). "Andrew Yang's Bipartisan Bet". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2019. Marrë më 1 shtator 2019.
 43. ^ "Bernie Sanders And Andrew Yang Have The Most Support From Former Donald Trump Voters, Says Poll". The Inquisitr (në anglishte amerikane). 25 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2019. Marrë më 1 shtator 2019.
 44. ^ "Democratic candidate Andrew Yang 'peeling off' Trump supporters with $1,000 universal income pledge". news.yahoo.com (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2019. Marrë më 12 shtator 2019.
 45. ^ "'We Have To Turn The Clock Forward': Andrew Yang On Accelerating Economy And Society". NPR.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2019. Marrë më 3 shtator 2019.
 46. ^ Stein, Sam (7 mars 2019). "How Little Known Andrew Yang May End Up on the 2020 Debate Stage by Gaming the System". The Daily Beast. The Daily Beast Company. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2019. Marrë më 10 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Clifford, Catherine (11 prill 2018). "This 43-year-old running for president in 2020 wants to give everyone $1,000 a month in free cash". CNBC. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2019. Marrë më 2 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Vesoulis, Abby (13 shkurt 2019). "This Presidential Candidate Wants to Give Every Adult $1,000 a Month". Time. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2019. Marrë më 2 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Tabrizy, Nilo. "Who Is Andrew Yang, the Internet's Favorite Candidate?". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 4 gusht 2019.
 50. ^ Weigel, David (26 mars 2019). "Politics Analysis – The Trailer: 2020 has its candidate for people who hate politicians". The Washington Post. ISSN 0190-8286. OCLC 2269358. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2019. Marrë më 26 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Roose, Kevin (20 mars 2019). "In Andrew Yang, the Internet Finds a Meme-Worthy Candidate". The New York Times (në anglisht). ISSN 1553-8095. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2019. Marrë më 18 maj 2019.
 52. ^ "Senator Hiram L. Fong". 11 janar 2007. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2019. Marrë më 10 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Patsy Takemoto Mink (1927–2002)". Democratic National Committee. 20 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Feng, Zhaoyin (29 shtator 2019). "The 'Asian math guy' trying to be next US president". BBC (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2019. Marrë më 29 shtator 2019.
 55. ^ Shay, Miya (10 shtator 2019). "Andrew Yang supporters looking for momentum in Houston". ABC13 Houston (në anglisht). Marrë më 12 shtator 2019.
 56. ^ "Our Policies". Andrew Yang for President. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ a b Matthews, Dylan (26 gusht 2019). "Andrew Yang's plan to tackle climate change, explained". Vox. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2019. Marrë më 27 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ Gohd, Chelsea (13 shkurt 2018). "Meet the long-shot 2020 presidential candidate who might make UBI a reality". Futurism (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2018. Marrë më 26 shkurt 2018.
 59. ^ Christou, Luke (20 shkurt 2018). "Andrew Yang 2020? US presidential hopeful tells Verdict how he will save humans from automation". Verdict (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2018. Marrë më 26 shkurt 2018.
 60. ^ "Andrew Yang: Being the free-money guy won't hurt me". USA Today. 19 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2019. Marrë më 21 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Harwood, John (2 tetor 2019). "2020 candidate Andrew Yang: 'The fundamentals that we assume to be true about capitalism are now breaking down'". CNBC (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2019.
 62. ^ Mukherjee, Sy (27 qershor 2019). "Meet Andrew Yang, the Democratic Candidate Who Wants to Give You $1,000 Each Month". Fortune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2019. Marrë më 30 shtator 2019.
 63. ^ Santens, Scott (27 shtator 2019). "There is No Policy Proposal by Any 2020 Presidential Candidate More Progressive than Andrew Yang's Freedom Dividend". Medium. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2019. Marrë më 29 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Dickinson, Tim (17 janar 2019). "Andrew Yang wants to be president — and give you $1,000 a month". Rolling Stone. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2019. Marrë më 7 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Coren, Michael (26 mars 2018). "Andrew Yang is running for president to save Americans from machines". Quartz. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2019. Marrë më 7 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ Karson, Kendall (31 korrik 2019). "Andrew Yang: Everything you need to know about the 2020 presidential candidate". ABC News (në anglisht). ABC News Internet Ventures. ABC News Network. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2019. Marrë më 3 gusht 2019.
 67. ^ Murphy, Jason Burke (16 korrik 2018). "Interview: Presidential campaign brings 'new crowds' to basic income" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2019. Marrë më 15 mars 2019.
 68. ^ Lea, Brittany De (11 korrik 2019). "You can't turn truck drivers into coders, Andrew Yang says of job retraining". FOXBusiness (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2019. Marrë më 3 gusht 2019.
 69. ^ "Yang2020". Andrew Yang for President (official campaign website) (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2018. Marrë më 26 shkurt 2018.
 70. ^ Benjamin, Zachary (10 maj 2019). "2020 Democratic candidate Yang talks UBI, climate change" (në anglisht). The Dartmouth. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2019. Marrë më 28 qershor 2019.
 71. ^ Sullivan, Kate (3 nëntor 2019). "Yang supports 'Medicare for All' label but would keep private insurance option". CNN (në anglisht). Marrë më 5 nëntor 2019.
 72. ^ "Democracy Dollars". Andrew Yang for President (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2019. Marrë më 3 gusht 2019.
 73. ^ Sadler, John (25 prill 2019). "2020 Democrat Andrew Yang ready to recalibrate U.S. capitalism - Las Vegas Sun Newspaper". lasvegassun.com. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2019. Marrë më 3 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ "End Partisan Gerrymandering". Andrew Yang for President. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2019. Marrë më 17 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ "Ranked Choice Voting". Andrew Yang for President. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2019. Marrë më 22 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ Mills Rodrigo, Chris (3 prill 2019). "Andrew Yang proposes lowering voting age to 16". The Hill. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2019. Marrë më 16 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ Merica, Dan (14 prill 2019). "Why Yang supports decriminalizing heroin and other opiates, but not cocaine". CNN. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2019. Marrë më 20 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ Sauer, Natalie (4 shkurt 2019). "What Democratic presidential hopefuls do (and don't) say about the Green New Deal". Climate Change News. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2019. Marrë më 7 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ Cooney, Dan (19 mars 2019). "What does Andrew Yang believe? Where the candidate stands on 5 issues" (në anglisht). PBS. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2019. Marrë më 19 qershor 2019.
 80. ^ Roose, Kevin (10 shkurt 2018). "His 2020 Campaign Message: The Robots Are Coming". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2018. Marrë më 26 shkurt 2018.
 81. ^ "2020 Presidential Candidate Andrew Yang Tweets Support For Legalizing Poker At The Federal Level". www.cardplayer.com (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2019.
 82. ^ "Queried on Israel and human rights, Democratic hopefuls offer guarded criticism". The Times of Israel (në anglisht). 20 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2019. Marrë më 13 shtator 2019.
 83. ^ a b "Candidates Answer CFR's Questions". Council on Foreign Relations. 9 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2019. Marrë më 26 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ "Election2020 — The Democratic candidates on foreign policy". Foreign Policy. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^ "The Presidential Candidates on China and Human Rights". Council on Foreign Relations. 30 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2019. Marrë më 13 shtator 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 86. ^ "Daryl Morey backtracks after Hong Kong tweet causes Chinese backlash". BBC News. 7 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2019. Marrë më 10 tetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 87. ^ "The Presidential Candidates on Saudi Arabia". Council on Foreign Relations (CFR) (në anglisht). 30 korrik 2019.
 88. ^ "The Democratic candidates on foreign policy". Foreign Policy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2019. Marrë më 26 gusht 2019.
 89. ^ "Yang compares U.S. election tampering to Russia's election interference efforts". The Hill (në anglisht). 15 tetor 2019.
 90. ^ DiStaso, John (16 prill 2019). "Former candidate for governor Marchand joins Yang presidential campaign as senior adviser" (në anglisht). WMUR9. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2019. Marrë më 17 prill 2019.
 91. ^ Valero, Maria (10 gusht 2019). "Elon Musk Says He Supports 2020 White House Hopeful Andrew Yang". Bloomberg. Marrë më 10 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 92. ^ Wall, Mike (13 gusht 2019). "SpaceX's Elon Musk Endorses Democratic Presidential Candidate Andrew Yang". Space.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2019. Marrë më 13 gusht 2019.
 93. ^ ""Drew Yang Gang That's Who I Hook Up Wit" – MC Jin". 26 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 94. ^ "The Tech 1,000". Andrew Yang for President. 30 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2019. Marrë më 12 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 95. ^ "His 2020 Campaign Message: The Robots Are Coming". The New York Times. 10 shkurt 2018. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2018. Marrë më 26 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 96. ^ "Rapper CHINA MAC Joins Jesse Lee Peterson! (#130)". 21 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2019. Marrë më 12 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 97. ^ Roose, Kevin (10 shkurt 2018). "His 2020 Campaign Message: The Robots Are Coming". Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2018. Marrë më 26 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 98. ^ Gage, John (16 prill 2019). "Jack Dorsey, Nicolas Cage among Andrew Yang's growing list of high-profile donors". Washington Examiner. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2019. Marrë më 12 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 99. ^ Matthews, Dylan (11 mars 2019). "Andrew Yang, the 2020 long-shot candidate running on a universal basic income, explained". Vox. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2019. Marrë më 4 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 100. ^ Yang, Andrew (28 qershor 2019). "Donor #130,000 is Joshua Evans from Havertown, Pennsylvania! Thank you Joshua and thank you #YangGang! Onwards to 2020!". @AndrewYang (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 1 gusht 2019.
 101. ^ Prokop, Andrew (8 gusht 2019). "Here's the finalized lineup for the September Democratic debate". Vox. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2019. Marrë më 4 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 102. ^ Wright, David (2 prill 2019). "Yang raises $1.7M for 2020 bid in 1st quarter". CNN. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2019. Marrë më 6 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 103. ^ Montellaro, Zach (11 korrik 2019). "Andrew Yang raises $2.8 million in second quarter". POLITICO (në anglisht). Marrë më 6 gusht 2019.
 104. ^ a b Thompson, Alex (16 shtator 2019). "Andrew Yang's campaign says over 450,000 people have entered debate contest". POLITICO. Marrë më 17 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 105. ^ "Andrew Yang's 257% fundraising surge blows away all other Democratic candidates". finance.yahoo.com (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2019. Marrë më 4 tetor 2019.
 106. ^ Stevens, Matt (2 tetor 2019). "Andrew Yang Raises $10 Million in Third Fund-Raising Quarter". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2019. Marrë më 2 tetor 2019.
 107. ^ Klar, Rebecca (1 korrik 2019). "Yang meets donor requirement for third and fourth debates" (në anglisht). The Hill. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 2 korrik 2019.
 108. ^ Segers, Grace (14 qershor 2019). "DNC announces candidates participating in first Democratic primary debates". CBS News. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2019. Marrë më 16 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 109. ^ Seitz-Wald, Alex (10 maj 2019). "First Democratic presidential debate set for Miami's Arsht Center, host NBC News announces". NBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2019. Marrë më 3 gusht 2019.
 110. ^ "Democratic debate: Night two by the numbers". CNN. 28 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2019. Marrë më 30 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 111. ^ Ellefson, Lindsey (8 korrik 2019). "Andrew Yang Addresses Mic-Cutting Dispute During First Presidential Debate (VIDEO)". TheWrap (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2019. Marrë më 9 korrik 2019.
 112. ^ Kelly, Caroline (28 qershor 2019). "Yang claims microphone was 'off unless called on' during debate; NBC says he's wrong". CNN. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2019. Marrë më 9 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 113. ^ Dwilson, Stephanie Dube (28 qershor 2019). "Yang's Muted Mic Concern Is Not the First Time His Supporters Were Worried About MSNBC Coverage". Heavy.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 2 gusht 2019.
 114. ^ Cole, Devan (2 prill 2019). "CNN's 2020 Democratic debate set for July 30–31 in Detroit". CNN. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2019. Marrë më 3 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 115. ^ Cai, Weiyi; Lee, Jasmine C.; Love, Juliette; Parlapiano, Alicia (31 korrik 2019). "Joe Biden and Kamala Harris Got the Most Speaking Time During the Democratic Debate". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2019. Marrë më 1 gusht 2019.
 116. ^ "How CNN turned the second Democratic debate into a series of dogfights". 1 gusht 2019. Marrë më 1 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 117. ^ Patterson, Troy (27 qershor 2019). "Democratic Debate 2019: Andrew Yang's Bold Lack of a Tie". The New Yorker (në anglisht). New York. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2019. Marrë më 27 qershor 2019.
 118. ^ Harris, Tim (2 gusht 2019). "Andrew Yang Rips Presidential Election Process: "We're Like Characters In A Play And We Have To Follow It"". New Yorker (në anglisht). New York. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2019. Marrë më 2 gusht 2019.
 119. ^ "Transcript: Night 2 of the second Democratic debate". Washington Post (në anglisht). 31 korrik 2019. Marrë më 1 gusht 2019.
 120. ^ Blow, Charles M. (1 gusht 2019). "Opinion | Yearning for More Yang". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2019. Marrë më 2 gusht 2019.
 121. ^ Bowden, John (31 korrik 2019). "Yang calls out 'reality TV show' style elections that resulted in Trump: 'We need to be laser-focused'". TheHill (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2019. Marrë më 1 gusht 2019.
 122. ^ Daniels, Eugene (19 shtator 2019). "Yang dishes on why Trump won, Asian jokes and how he'll 'shock the world'". POLITICO (në anglisht). Marrë më 22 shtator 2019.
 123. ^ Lum, Zi-Ann (28 gusht 2019). "Liberals undecided if Trudeau will be at 1st leader's debate". The Huffington Post. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2019. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 124. ^ Stevens, Matt (8 gusht 2019). "Andrew Yang Becomes 9th Democrat to Qualify for the Next Debate". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2019. Marrë më 8 gusht 2019.
 125. ^ Karson, Kendall (29 gusht 2019). "Final lineup set for sole night of ABC Democratic primary debate". ABC News. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2019. Marrë më 29 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 126. ^ Thompson, Alex (12 shtator 2019). "Andrew Yang announces $120,000 giveaway during debate". POLITICO (në anglisht). Marrë më 13 shtator 2019.
 127. ^ "Transcript: The third Democratic debate". The Washington Post. 12 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2019. Marrë më 13 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 128. ^ "Democratic debate: Speaking times". CNN. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2019. Marrë më 13 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 129. ^ Schouten, Fredreka (13 shtator 2019). "Andrew Yang wants to use donor money to hand out $120,000. Is that legal?". Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2019. Marrë më 15 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 130. ^ Choi, Matthew (15 shtator 2019). "Andrew Yang defends random money giveaway". POLITICO (në anglisht). Marrë më 15 shtator 2019.
 131. ^ Cao, Sissi (13 shtator 2019). "Reddit Founder Offers to Pay for Andrew Yang's $1,000 a Month Cash Raffle". OBSERVER. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2019. Marrë më 15 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 132. ^ Mohamed, Theron (16 shtator 2019). "Crypto whiz kid Justin Sun is giving away $1.2 million to 100 people next year—and wants Andrew Yang to help him | Markets Insider". Markets Insider. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2019. Marrë më 17 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 133. ^ "CNN and New York Times to co-host next Democratic presidential debate". CNN. 13 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2019. Marrë më 14 shtator 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 134. ^ "The October Democratic debate transcript". Washington Post. 15 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2019. Marrë më 16 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 135. ^ Cai, Weiyi; Lee, Jasmine C.; Patel, Jugal K. (15 tetor 2019). "Live Tracking Each Candidate's Speaking Time in the Democratic Debate". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2019. Marrë më 16 tetor 2019.
 136. ^ Knowles, David (15 tetor 2019). "Yang and O'Rourke propose decriminalizing opioids, including heroin". Yahoo News. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2019. Marrë më 16 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 137. ^ Kelly, Makena (15 tetor 2019). "Democrats just had a real debate about automation on stage". The Verge. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2019. Marrë më 16 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 138. ^ October 15, Tim Hains On Date. "Andrew Yang: "When We Are Talking About Donald Trump We Are Losing"". www.realclearpolitics.com. Marrë më 17 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)