Brodi (Sharr)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Brod)
Shko te: navigacion, kërko


Brod
Fshat
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Sharrit
Rajoni Prizren
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 1544 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)


Brod është një vendbanim në komunën e [shterrpces] është një fshat me lartesi te mesme mbidetare shtrihet ne pjesne verilidore te lugisen se siriniqit prej lumit lepec deri te maja e lubetenit ne kufi me maqedonin,ka një popullsi prej afro 1956 banoresh te etnis shiqptare,merren kryesisht me bujqesi edhe blektori.lumi me i njohur është lumi lepenc i cili rrjedh nga pervalla deri ne lumin vardar ne maqedoini