Iliaz Bej Vrioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Iliaz Bej Vrioni
Iliaz Vrioni.jpg
Kryeministër
10 dhjetor 1920 – 19 tetor 1921
Paraardhësi: Sulejman Delvina
Pasardhësi: Pandeli Evangjeli
27 maj 1924 – 10 qershor 1924
Paraardhësi: Shefqet bej Vërlaci
Pasardhësi: Fan Noli
24 dhjetor 1924 – 5 janar 1925
Paraardhësi: Fan Noli
Pasardhësi: Ahmet Zogu
Ministër i Punëve të Jashtme
30 mars 1924 – 27 maj 1924
Paraardhësi: Pandeli Evangjeli
Pasardhësi: Sulejman Delvina
24 dhjetor 1924 – 5 janar 1925
Paraardhësi: Sulejman Delvina
Pasardhësi: Myfit Libohova
12 shkurt 1927 – 13 janar 1929
Paraardhësi: Hysen Vrioni
Pasardhësi: Rauf Fico
Të dhënat personale
Lindi më: 1882
Lindi në: Berat, Shqipëri
Vdiq më: 17 mars 1932
Vdiq në: Paris, Francë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan


Iliaz Bej Vrioni, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, Kryeministër i Shtetit Shqiptar, Politikan, Diplomat

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Iliaz Bej Vrioni, u lind në Berat më 1882 dhe vdiq në Paris, Francë më 17 mars 1932. Iliaz Beu ish djali i Mehmet Ali Pashë Vrionit, patriotit të shquar shqiptar, nën-kryetarit të Lidhjes së Prizrenit dhe babai i përktheysit të shquar Jusuf Vrioni.

Iliaz Bej Vrioni, ish një nga nënshkruesit e Deklaratës së Pavarësisë së Shtetit Shqiptar së bashku me Sami Bej Vrionin. Shërbeu tre here si Kryeministër i Shqipërisë dhe disa herë si Ministër i Jashtëm dhe si Ministër i Plotfuqishëm i Shtetit Shqiptar në Paris, Francë. Shërbeu gjithashtu për një kohë shumë të gjatë si Deputet i Parlamentit të Shqipërisë. Iliaz Beu ish gjithashtu kryetari i delegacionit të Beratit në punimet e Kongresit të Lushnjës.

Iliaz Bej Vrioni, për kontributin e tij të pasur në marrëdhënie ndërkomëtare, është dekoruar nga Republika Franceze në vitet 1920 me urdhërin e lartë Grand Officier de la Légion d'Honneur.

Në vitin 1946, regjimi dikatorial do të zhvarroste eshtrat e ish Kryeministrit Iliaz Bej Vrioni për t'i hedhur ato në lumin Osum të Beratit. Eshtrat e Iliaz Bej Vrionit vazhdojnë të mbeten të humbura duke e lënë ende këtë personalitet të vyer të kombit shqiptar pa varr.

Aktiviteti Politik[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shtetit Shqiptar më 28 nëntor 1912
 • Kryetari i Delegacionit të Beratit në Kongresin e Lushnjës më 28 janar 1920
 • Kryeministër i Shtetit Shqiptar: 19 nëntor 1920 - 1 korrik 1921
 • Kryeministër i Shtetit Shqiptar11 korrik 1921 - 16 tetor 1921
 • Kryeministër i Shetit Shqiptar dhe Ministër i Jashtëm: 27 maj 1924 - 10 qershor 1924
 • Ministër i Jashtëm: 30 mars 1924 - 27 maj 1924
 • Ministër i Jashtëm: 12 shkurt 1927 - 21 tetor 1927
 • Ministër i Jashtëm dhe Zevendës-Ministër i Drejtësisë: 26 tetor 1927 - 10 maj 1928
 • Ministër i Jashtëm: 11 maj 1928 - 1 shtator 1928
 • Ministër i Jashtëm: 5 shtator 1928 - 13 janar 1929
 • Ministër Fuqiplotë në Francë dhe Britani: 1925-1926
 • Ministër Fuqiplotë në Francë dhe Britani: 1929-1932
 • Kryetar i Shoqatës Bashkimi 1908
 • Kryetar i Bashkisë së Beratit1909 dhe 1920

Kontributet dhe Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Politikë
Dipmomaci

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]