Kantoni Châteauneuf-sur-Loire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Châteauneuf-sur-Loire
Canton de Châteauneuf-sur-Loire
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Loiret
Arrondissement Orléans
Kryeqëndra Châteauneuf-sur-Loire
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 317,41 km2
Popullsia 21.467 banorë 2009
Dendësia 67,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4506
Kantoni Châteauneuf-sur-Loire – harta_foto

Kantoni Châteauneuf-sur-Loire (frëngjisht: Canton de Châteauneuf-sur-Loire) është një kantondepartamentin Loiret, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Châteauneuf-sur-Loire. Ka sipërfaqe 317.41km2 dhe popullsi 21467 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Châteauneuf-sur-Loire aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]