Kantoni Pithiviers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pithiviers
Canton de Pithiviers
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Loiret
Arrondissement Pithiviers
Kryeqëndra Pithiviers
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 338,11 km2
Popullsia 23.324 banorë 2009
Dendësia 68,98 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4529
Kantoni Pithiviers – harta_foto

Kantoni Pithiviers (frëngjisht: Canton de Pithiviers) është një kantondepartamentin Loiret, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pithiviers. Ka sipërfaqe 338.11km2 dhe popullsi 23324 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pithiviers aktualisht përbëhet nga 20 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]