Kantoni Beaugency

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Beaugency
Canton de Beaugency
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Loiret
Arrondissement Orléans
Kryeqëndra Beaugency
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 145,41 km2
Popullsia 16.605 banorë 2009
Dendësia 114,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4502
Kantoni Beaugency – harta_foto

Kantoni Beaugency (frëngjisht: Canton de Beaugency) është një kantondepartamentin Loiret, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Beaugency. Ka sipërfaqe 145.41km2 dhe popullsi 16605 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Beaugency aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]