Kantoni Dieulefit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Dieulefit
Canton de Dieulefit
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Drôme
Arrondissement Nyons
Kryeqëndra Dieulefit
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 268,58 km2
Popullsia 7.732 banorë 2006
Dendësia 28,79 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2610
Kantoni Dieulefit – harta_foto

Kantoni Dieulefit (frëngjisht: Canton de Dieulefit) është një kantondepartamentin Drôme, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Dieulefit. Ka sipërfaqe 268.58km2 dhe popullsi 7732 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Dieulefit aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]