Kantoni Grignan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Grignan
Canton de Grignan
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Drôme
Arrondissement Nyons
Kryeqëndra Grignan
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 223,57 km2
Popullsia 7.293 banorë 2006
Dendësia 32,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2612
Kantoni Grignan – harta_foto

Kantoni Grignan (frëngjisht: Canton de Grignan) është një kantondepartamentin Drôme, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Grignan. Ka sipërfaqe 223.57km2 dhe popullsi 7293 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Grignan aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]