Kantoni Loriol-sur-Drôme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Loriol-sur-Drôme
Canton de Loriol-sur-Drôme
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Drôme
Arrondissement Valence
Kryeqëndra Loriol-sur-Drôme
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 124,14 km2
Popullsia 17.283 banorë 2006
Dendësia 139,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2613
Kantoni Loriol-sur-Drôme – harta_foto

Kantoni Loriol-sur-Drôme (frëngjisht: Canton de Loriol-sur-Drôme) është një kantondepartamentin Drôme, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Loriol-sur-Drôme. Ka sipërfaqe 124.14km2 dhe popullsi 17283 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Loriol-sur-Drôme aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]