Kantoni Saillans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saillans
Canton de Saillans
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Rhône-Alpes
Departamenti Drôme
Arrondissement Die
Kryeqëndra Saillans
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 177,43 km2
Popullsia 2.076 banorë 2006
Dendësia 11,7 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2622
Kantoni Saillans – harta_foto

Kantoni Saillans (frëngjisht: Canton de Saillans) është një kantondepartamentin Drôme, rajonin Rhône-AlpesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saillans. Ka sipërfaqe 177.43km2 dhe popullsi 2076 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saillans aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]