Rekordet dhe statistikat e UEFA Ligës së Kampioneve dhe Kupës Evropiane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harta e shteteve në UEFA, ekipet prej të cilave kanë arritur deri në fazën grupore në UEFA Champions League ██ Shtetet anëtare të UEFA, që janë përfaqësuar në fazën e grupeve ██ Shtetet anëtare të UEFA, që nuk janë përfaqësuar në fazën e grupeve ██ Nuk janë anvtarë të UEFA-s

Kjo faqe detajon të gjitha statistikat e European Cup dhe Champions League. Të gjitha statistikat janë nga fillimi i këtij kompeticioni fillimisht i quajtur si "European Cup" në sezonin 1955–56 season, duke përfshirë edhe fazën kualifikuese në UEFA Champions League si "fakte të Kompeticiont";[1] të gjitha golat e shënuara para fazës së ligës, llogariten si "gola të fazës kualifikuese".

Performanca të përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për detaje për klubet dhe shtetet shih Lista e finaleve të European Cup dhe UEFA Champions League.

Sipas qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti Fitues Ndjekës Klubet fituese Ndjekës
Flag of Italy.svg Milan
8
6
Milan (7), Internazionale (3) Milan (4), Internazionale (2)
Flag of Spain.svg Madrid
10
4
Real Madrid (9) Real Madrid (3), Atlético Madrid (1)
Flag of England.svg Liverpool
5
2
Liverpool (5) Liverpool (2)
Flag of Germany.svg Munich
4
5
Bayern Munich (4) Bayern Munich (5)
Flag of Spain.svg Barcelona
4
3
Barcelona (4) Barcelona (3)
Flag of the Netherlands.svg Amsterdam
4
2
Ajax (4) Ajax (2)
Flag of England.svg Manchester
3
2
Manchester United (3) Manchester United (2)
Flag of Portugal.svg Lisbon
2
5
Benfica (2) Benfica (5)
Flag of Italy.svg Turin
2
5
Juventus (2) Juventus (5)
Flag of England.svg Nottingham
2
0
Nottingham Forest (2)
Flag of Portugal.svg Porto
2
0
Porto (2)
Flag of England.svg London
1
2
Chelsea (1) Arsenal (1), Chelsea (1)
Flag of Scotland.svg Glasgow
1
1
Celtic (1) Celtic (1)
Flag of Germany.svg Hamburg
1
1
Hamburg (1) Hamburg (1)
Flag of Romania.svg Bucharest
1
1
Steaua București (1) Steaua București (1)
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Belgrade
1
1
Red Star Belgrade (1) Partizan (1)
Flag of France.svg Marseille
1
1
Marseille (1) Marseille (1)
Flag of the Netherlands.svg Rotterdam
1
0
Feyenoord (1)
Flag of England.svg Birmingham
1
0
Aston Villa (1)
Flag of the Netherlands.svg Eindhoven
1
0
PSV Eindhoven (1)
Flag of Germany.svg Dortmund
1
0
Borussia Dortmund (1)
Flag of France.svg Reims
0
2
Stade de Reims (2)
Flag of Spain.svg Valencia
0
2
Valencia (2)
Flag of Italy.svg Florence
0
1
Fiorentina (1)
Flag of Germany.svg Frankfurt
0
1
Eintracht Frankfurt (1)
Flag of Greece.svg Athens
0
1
Panathinaikos (1)
Flag of England.svg Leeds
0
1
Leeds United (1)
Flag of France.svg Saint-Étienne
0
1
Saint-Étienne (1)
Flag of Germany.svg Mönchengladbach
0
1
Borussia Mönchengladbach (1)
Flag of Belgium.svg Bruges
0
1
Club Brugge (1)
Flag of Sweden.svg Malmö
0
1
Malmö FF (1)
Flag of Italy.svg Rome
0
1
Roma(1)
Flag of Italy.svg Genoa
0
1
Sampdoria (1)
Flag of Germany.svg Leverkusen
0
1
Bayer Leverkusen (1)
Flag of Monaco.svg Monaco
0
1
Monaco (1)

Tabela e top dhjetëshes të të gjithë kohrave në European Cup dhe Champions League[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista aktuale sipas datës 18 dhjetor 2011.

Rankim Klubi Vitet Ndeshjet W D L GF GA GD Pts
1 Flag of Spain.svg Real Madrid 42 343 200 59 84 738 374 +364 533
2 Flag of Germany.svg Bayern Munich 28 253 138 60 55 476 255 +221 387
3 Flag of England.svg Manchester United 23 235 132 58 45 441 222 +219 363
4 Flag of Spain.svg Barcelona 22 227 131 54 42 444 220 +224 360
5 Flag of Italy.svg Milan 26 227 118 57 52 389 206 +183 341
6 Flag of Italy.svg Juventus 26 201 100 49 52 324 200 +124 282
7 Flag of England.svg Liverpool 20 175 99 39 37 317 144 +173 271
8 Flag of Portugal.svg Benfica 31 191 90 44 57 335 205 +130 260
9 Flag of the Netherlands.svg Ajax 28 173 82 43 48 269 175 +94 239
10 Flag of Ukraine.svg Dynamo Kyiv 29 200 88 42 70 295 241 +54 230

Tabela e top 25 të të gjithë kohrave në Champions League[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i klubeve pjesëmarrëse të epokës Champions Leagu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]