Dallime mes rishikimeve të "Sanxhaku i Nishit"

Jump to navigation Jump to search
rregullim i sintaksës
(rregullim i sintaksës)
:Kane met nuset te dhandri pa shkue,
:Kane met krushqit e bre pa u kthye,
:Kane met djemtë o dhander pa hi,
 
:Ohh... muhaxhiret o bre kah po shkojnë,
'''Sanxhaku i Nishit''' njësi administrative-teritoriale e Perandoris Osmane me qëndër në [[Nishi|Nish]], në krahinën shqiptare [[Toplica]] e plaçkitur nga [[Pashalluku i Beogradit]]<ref>{{Libri|Letër e hapur eurodeputetes zonjës Doris Pak me kompani|Letër e hapur Doris Pak-ut me kompani}}</ref>. Sanxhaku i Nishit së bashku për dallim nga Vilajeti i Kosovës i cili sipas mendimit të historianëve Evropian ''sebët e kanë "çliruar" nga sundimi turk'' dhe pas një gjenerate atyre i është marrë plaçka nga shqiptarët dhe NATO <ref>[http://www.faz.net/s/Rub7FC5BF30C45B402F96E964EF8CE790E1/Doc~E2E61D8E739BC48E9BB29ED03AEF83446~ATpl~Ecommon~Scontent.html?rss_googlefeed faz: Holm Sundhaussen në artikullin: Wagnis der Unabhängigkeit]</ref>. Me fjalë të tjera edhe nga shkencëtarët e Evropës edhe pse me një vonesë prej një gjenerate të njerzëve kanë filluar të dallohet "plaçka" nga "pasuria e patundëshme" e cila siç po shihet për serbët gjendet diku në rrethinën e [[Moska|Moskës]].
[[Skeda:Shqiptarë e ikur nga ushtria serbe në Selanik.jpg|thumb|right| Shqiptaret e dëbuar në Selanik]]
[[Skeda:Albanian refugees of the Balkan Wars heading to Turkey.jpg |thumb|right| Shqiptaret e dëbuar në Selanik ]]
== Shpërnguljet e mëdha me 1877/1878 ==
Në luftën ruso-osmane, [[Sërbia]] dhe [[Mali i Zi]] menjëherë u rreshtuan në anën e Rusisë me qëllim që të realizonin aspiratat ekspansioniste në drejtim të trojeve etnike shqiptare.
== Dëshmi ==
''"...Pothuajse të gjitha banorët e pjesës perendimore të Sanxhakut të Nishit lë dorëzuar Serbisë, ishin shqiptar të besimit mysliman... prandaj kur ky sanxhak u pushtua nga ushtria serbe, popullsia nuk i bëri ballë pushiuesit. Ajo e tëra iku në Vilajetin e Kosovës duke lënë tërë vendin të braktisur."''
[[John Ross]]
 
''"... në acar dhe të ftohtë të madh të dimrit të vitit 1877-1878 pashë njerëz duke ikur të zhveshur e të zbathur që kishin braktisur dhomat e veta të ngrohta me përplot mall.....Përgjatë rrugës Gërdelicë-Vranjë dhe deri në Kumanovë, në të dy anët e rrugës vëreheshin kufomat e fëmijëve, të pleqëve e të tjerëve që kishin vdekur nga të ftohtit."''

Menyja e lëvizjeve