Jump to content

Çmimi i madh i Australisë 2007

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  F1 Australia - 2007
Statistikat
Gara e 1 nga 17 në vitin 2007.

Data 18 mars, 2007
Vendi Melbourne Grand Prix Circuit,
Melbourne, Australia
Drejtimi Qarku i përkohshëm rrugorë
3.295 mi / 5.303 km
Distanca 58 xhiro, 191.12 mi / 307.574 km
Moti Pastër
Pol pozita
Piloti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
Koha 1:26.072
Xhiro më e shpejtë
Piloti Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
Koha 1:25.235 (41)
Podiumi
I pari Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari
I dyti Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes
I treti Anglia Lewis Hamilton McLaren-Mercedes

F1 Australia për vitin 2007 ishte gara e parë nga shtatëmbëdhjetë (17) në Formula 1 për këtë vit e mbajtur më 18 mars, 2007 në qarkun Melbourne Grand Prix Circuit. Në këtë garë fitues doli piloti Kimi Räikkönen nga ekipi i Ferrarit i përcjellur nga Fernando Alonso në pozitën e dytë dhe Lewis Hamilton në pozitën e tretë që të dy nga ekipi Mercedes

Dita e kualifikimit u përcjell me një kohë me shi, ku piloti i ekipit McLaren, Fernando Alonso arriti kohën më të shpejtë të tëgjith kualifikimit gjat ciklit të dytë kualifikues, por duke mos arritur pol pozitën për garën vijuese sepse piloti i ekipit të Ferrarit, Kimi Räikkönen arriti kohën më të shpejtë gjat pjesës së tretë të kualifikimit duke siguruar pozitën e parë garuese.

Pjesa e parë kualifikuese

Räikkönen arrtiti kohën më të mirë në pjesën e parë i përcjellur nga piloti Lewis Hamilton i cili arritit të bëj xhiro për kohë prej 1:26.674.

Pjesa e dytë kualifikuese

Fernando Alonso u shqua mbi tëgjithë në pjesën e dytë kualifikuese duke arritur xhiron më të shpejtë në kohë prej 1:25.326 i përcjellur nga piloti i BMW's, Nick Heidfeld. Gjat kësa pjese Felipe Massa u largua nga garat kualifikuese pas një gabimi me Ferrarin e tijë duke e bërë që të rradhitet si si gjashtëmbëdhjeti (16) për fillimin e garës. Piloti i ekipit Super Aguri's, Takuma Sato arriti të kualifikohet për garën e pjesës së tretë kualifikuese duke i lënë mbrapa pilotët si Massa, Anthony Davidson, Nico Rosberg, Heikki Kovalainen, Jenson Button dhe Alex Wurz.

Pjesa e tretë kualifikuese

Fernando Alonso arriti të bëj xhiron e parë në pjesën e tretë në kohë 1:27.050 kurse Räikkönen për një sekondë më shpejt 1:26.072 duke e siguruar pol pozitën i përcjellur nga Alonso si i dyti, Nick Heidfeldi treti dhe Lewis Hamilton i katri.

Gara e parë në Formula 1 2007 mbajtur në Australi.

Ndryshimi i vetëm para fillimit të garës ishte ajo se Felipe Massa filloi garën si i fundit për shkak të një ndërrimi në motor kurse piloti Christijan Albers filloi nga vija e konstrukorëve.

Në fillim Räikkönen u largua mirë nga vija e fillimit, kurse Alonso u tejkalua nga Heidfeld dhe Hamilton duke mbetur në pozitën e katërt.

Heidfeld u paraqit në xhiron e 15 tek mekanikët. Felipe Massa ishte menjëherë pas pilotit Rubens Barrichello dhe shumë të ngadalshmit në këtë garë Jenson Button. Christijan Albers i ekipit Spyker u bë personi i parë i larguar nga gara gjat zhvillimit të sajë gjatë këtij sezoni.

Räikkönen ishte i dyti që u paraqit tek konstruktorët duke lënë pilotin Hamilton të udhëheqë në garën e tijë të par. Pas paraqitjes së Hamilton dhe Alonso tek mekanikët, Räikkönen u kthye përsëri në pozitën e parë.

Alonso tejkaloi Hamiltonin në rundin e dytë të ndaljeve (pitstop) pasiqë Takuma Sato arritit të e mbaj mbrapa. Por në fund ishte Räikkönen ai i cili fitoi garën, me 7.4 sekonda mbetje prapa ishin Alonso dhe Hamilton.

Rezultatet e kualifikimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
KUALIFIKIMET
Pozita Piloti Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 1:26.644 1:25.644 1:26.072
2 Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes 1:26.697 1:25.326 1:26.493
3 Gjermania Nick Heidfeld BMW 1:26.895 1:25.358 1:26.556
4 Anglia Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:26.674 1:25.577 1:26.755
5 Polonia Robert Kubica BMW 1:26.696 1:25.882 1:27.347
6 Italia Giancarlo Fisichella Renault 1:27.270 1:25.944 1:27.634
7 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 1:26.978 1:26.623 1:27.934
8 Italia Jarno Trulli Toyota 1:27.014 1:26.688 1:28.404
9 Gjermania Ralf Schumacher Toyota 1:27.328 1:26.739 1:28.692
10 Japonia Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:27.365 1:26.758 1:28.871
11 Anglia Anthony Davidson Super Aguri-Honda 1:26.986 1:26.909
12 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 1:27.596 1:26.914
13 Finlanda Heikki Kovalainen Renault 1:27.529 1:26.964
14 Anglia Jenson Button Honda 1:27.540 1:27.264
15 Austria Alexander Wurz Williams-Toyota 1:27.479 1:27.393
16 Brazil Felipe Massa Ferrari 1:26.712 s'ka kohë
17 Brazil Rubens Barrichello Honda 1:27.679
18 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Scott Speed STR-Ferrari 1:28.305
19 Anglia David Coulthard Red Bull-Renault 1:28.579
20 Italia Vitantonio Liuzzi STR-Ferrari 1:29.267
21 Gjermania Adrian Sutil Spyker-Ferrari 1:29.339
22 Netherlands Christijan Albers Spyker-Ferrari 1:31.932

Rezultatet e garës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Dalja Lëvizje Pikë
1 6 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari 58 1:25:28.770 1 10
2 1 Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes 58 +7.242 2 8
3 2 Anglia Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 58 +18.595 4 6
4 9 Gjermania Nick Heidfeld BMW Sauber 58 +38.763 3 5
5 3 Italia Giancarlo Fisichella Renault 58 +1:06.469 6 4
6 5 Brazil Felipe Massa Ferrari 58 +1:06.805 22 3
7 16 Gjermania Nico Rosberg Williams-Toyota 57 +1 xhiro 12 2
8 11 Gjermania Ralf Schumacher Toyota 57 +1 xhiro 9 1
9 12 Italia Jarno Trulli Toyota 57 +1 xhiro 8
10 4 Finlanda Heikki Kovalainen Renault 57 +1 xhiro 13
11 8 Brazil Rubens Barrichello Honda 57 +1 xhiro 16
12 22 Japonia Takuma Sato Super Aguri-Honda 57 +1 xhiro 10
13 15 Australia Mark Webber Red Bull-Renault 57 +1 xhiro 7
14 18 Italia Vitantonio Liuzzi STR-Ferrari 57 +1 xhiro 19
15 7 Anglia Jenson Button Honda 57 +1 xhiro 14
16 23 Anglia Anthony Davidson Super Aguri-Honda 56 +2 xhiro 11
17 20 Gjermania Adrian Sutil Spyker-Ferrari 56 +2 xhiro 20
Ret 17 Austria Alexander Wurz Williams-Toyota 48 Aksident 15
Ret 14 Anglia David Coulthard Red Bull-Renault 48 Aksident 18
Ret 10 Polonia Robert Kubica BMW Sauber 36 Dhëmbëzori 5
Ret 19 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Scott Speed STR-Ferrari 28 frenat 17
Ret 21 Netherlands Christijan Albers Spyker-Ferrari 10 Aksident 21
FORMULA NJË PËR VITIN 2007
Garat Australi | Malajzi | Bahrain | Spanjë | Monako | Kanada | SHBA | Francë | Angli | Evropë | Hungari | Turqi | Itali | Belgjikë Japoni | Kinë | Brazil
Pilotët Kimi Räikkönen | Lewis Hamilton | Fernando Alonso | Felipe Massa | Nick Heidfeld | Robert Kubica | Heikki Kovalainen Giancarlo Fisichella | Nico Rosberg | David Coulthard | Alexander Wurz | Mark Webber | Jarno Trulli | Sebastian Vettel Jenson Button | Ralf Schumacher | Takuma Sato | Vitantonio Liuzzi | Adrian Sutil | Rubens Barrichello | Scott Speed Kazuki Nakajima | Anthony Davidson | Sakon Yamamoto | Christijan Albers | Markus Winkelhock
Konstruktorët Ferrari | BMW Sauber | Renault | Williams | Red Bull | Toyota | Toro Rosso | Honda | Super Aguri | Spyker | McLaren

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]