Gjylekari (Viti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Skifteri të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Gjylekar
Skifter
Fshat
Vendndodhja
Gjylekar is located in Kosova
Gjylekar
Gjylekar
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Viti
Kryetari i Komunës Sokol Haliti
Partia udhëheqëse LVV
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Gash i gurit
Themelimi 1457
Krahina etnografike-
gjeografike
Karadakut
Lartësia 595 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 61000
Targa 06
Koordinatat 42° 20′ 52″ Veri

21° 25′ 40″ Lindje

Popullsia 3000 banorë (2020)
Dendësia 3-4 banorë/km2
Faqja Zyrtare Gjylekari

Gjylekar është një vendbanim në komunën e Vitisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Skifteraj.

Themelusi i fshatit eshte Qorr Osmani.

Nga tregime të ndryshme të më të moshuarëve të këtij fshati, thuhet se origjina rrjedh nga fisi Gash i Gurit që ndodhet ne veri te Shqipërisë, me konkretisht në Tropojë

Banorët e këtij fshati janë të njohur si kultivues të bujqësisë ndër më të mëdhenjtë ne rajonin e Anamoravës.

Ne pergjithsi thuajse i ter fshati mirret me bujqsi, sidomos me kultivimin e shalqirit. Ne fshat ndodhet ministra e bujqsi,pylltaris dhe zhvillimit rural. 

Ka nje ambulanc me kapacitet perj dy infermiereve dhe nje mjek. Fshati ka dy xhami muslimane ku i perdorin per kryerjen e namzit konkretisht i gjith fshati eshte Musliman, perveq 6-10 jane Katolik por nuk kan ndonje objekt fetar . Gjithashtu fshati ka shkollen e vet pra sh.f.m.u "Kenan Halimi" prej klases se 1 deri te 9, perfshir edhe parashkolloren. Gjithsej ka 200 nxenes.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]