Kantoni Buxy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Buxy
Canton de Buxy
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Saône-et-Loire
Arrondissement Chalon-sur-Saône
Kryeqëndra Buxy
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 246,13 km2
Popullsia 8.490 banorë 2006
Dendësia 34,49 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7104

Kantoni Buxy (frëngjisht: Canton de Buxy) është një kantondepartamentin Saône-et-Loire, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Buxy. Ka sipërfaqe 246.13km2 dhe popullsi 8490 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Buxy aktualisht përbëhet nga 27 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Dominique Lanoiselet (UMP)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]