Kantoni Louhans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Louhans
Canton de Louhans
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Saône-et-Loire
Arrondissement Louhans
Kryeqëndra Louhans
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 162,66 km2
Popullsia 13.408 banorë 1999
Dendësia 82,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7123

Kantoni Louhans (frëngjisht: Canton de Louhans) është një kantondepartamentin Saône-et-Loire, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Louhans. Ka sipërfaqe 162.66km2 dhe popullsi 13408 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Louhans aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Rémi Chaintron

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]