Kantoni La Chapelle-de-Guinchay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Chapelle-de-Guinchay
Canton de La Chapelle-de-Guinchay
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne-Franche-Comté
Departamenti Saône-et-Loire
Arrondissement Mâcon
Kryeqëndra La Chapelle-de-Guinchay
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 62,43 km2
Popullsia 10.505 banorë 1999
Dendësia 168,27 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7108

Kantoni La Chapelle-de-Guinchay (frëngjisht: Canton de La Chapelle-de-Guinchay) është një kantondepartamentin Saône-et-Loire, rajonin Bourgogne-Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Chapelle-de-Guinchay. Ka sipërfaqe 62.43km2 dhe popullsi 10505 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Chapelle-de-Guinchay aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Daniel Juvanon

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]