Kantoni Toulon-sur-Arroux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Toulon-sur-Arroux
Canton de Toulon-sur-Arroux
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Saône-et-Loire
Arrondissement Charolles
Kryeqëndra Toulon-sur-Arroux
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 225,14 km2
Popullsia 12.413 banorë 1999
Dendësia 55,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7148

Kantoni Toulon-sur-Arroux (frëngjisht: Canton de Toulon-sur-Arroux) është një kantondepartamentin Saône-et-Loire, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Toulon-sur-Arroux. Ka sipërfaqe 225.14km2 dhe popullsi 12413 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Toulon-sur-Arroux aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Paul Meunier

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]