Kantoni Paray-le-Monial

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Paray-le-Monial
Canton de Paray-le-Monial
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Saône-et-Loire
Arrondissement Charolles
Kryeqëndra Paray-le-Monial
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 194,99 km2
Popullsia 13.772 banorë 1999
Dendësia 70,63 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7138

Kantoni Paray-le-Monial (frëngjisht: Canton de Paray-le-Monial) është një kantondepartamentin Saône-et-Loire, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Paray-le-Monial. Ka sipërfaqe 194.99km2 dhe popullsi 13772 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Paray-le-Monial aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - André Accary

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]