Kantoni Palinges

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Palinges
kanton
Popullsia
 • Gjithsej3.815

Kantoni Palinges (frëngjisht: Canton de Palinges) është një kantondepartamentin Saône-et-Loire, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Palinges. Ka sipërfaqe 179.2km2 dhe popullsi 3815 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Palinges aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komuna Kopullsia Kodi
postar
Kodi
Insee
Grandvaux 68 71430 71224
Martigny-le-Comte 463 71220 71285
Oudry 355 71420 71334
Palinges 1 494 71430 71340
Saint-Aubin-en-Charollais 384 71430 71388
Saint-Bonnet-de-Vieille-Vigne 198 71430 71395
Saint-Vincent-Bragny 853 71430 71490

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Paul Pluchaud

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1962 1968 1975 1982 1990 1999
4317 4492 4240 4057 4025 3815

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]