Kantoni Mont-Saint-Vincent

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Mont-Saint-Vincent
Canton de Mont-Saint-Vincent
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Saône-et-Loire
Arrondissement Chalon-sur-Saône
Kryeqëndra Mont-Saint-Vincent
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 143,52 km2
Popullsia 2.899 banorë 1999
Dendësia 20,2 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7136

Kantoni Mont-Saint-Vincent (frëngjisht: Canton de Mont-Saint-Vincent) është një kantondepartamentin Saône-et-Loire, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Mont-Saint-Vincent. Ka sipërfaqe 143.52km2 dhe popullsi 2899 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Mont-Saint-Vincent aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean Girardon

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]