Kantoni Dangé-Saint-Romain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Dangé-Saint-Romain
Canton de Dangé-Saint-Romain
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Vienne
Arrondissement Châtellerault
Kryeqëndra Dangé-Saint-Romain
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 173,39 km2
Popullsia 9.721 banorë 2007
Dendësia 56,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8607

Kantoni Dangé-Saint-Romain (frëngjisht: Canton de Dangé-Saint-Romain) është një kantondepartamentin Vienne, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Dangé-Saint-Romain. Ka sipërfaqe 173.39km2 dhe popullsi 9721 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Dangé-Saint-Romain aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Guy Monjalon

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]