Kantoni Lussac-les-Châteaux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lussac-les-Châteaux
Canton de Lussac-les-Châteaux
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Vienne
Arrondissement Montmorillon
Kryeqëndra Lussac-les-Châteaux
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 318,81 km2
Popullsia 8.483 banorë 2007
Dendësia 26,61 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8614

Kantoni Lussac-les-Châteaux (frëngjisht: Canton de Lussac-les-Châteaux) është një kantondepartamentin Vienne, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lussac-les-Châteaux. Ka sipërfaqe 318.81km2 dhe popullsi 8483 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lussac-les-Châteaux aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Thierry MESMIN

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]