Kantoni La Villedieu-du-Clain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Villedieu-du-Clain
Canton de Villedieu-du-Clain
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Vienne
Arrondissement Poitiers
Kryeqëndra La Villedieu-du-Clain
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 207,77 km2
Popullsia 13.882 banorë 2007
Dendësia 66,81 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8628

Kantoni La Villedieu-du-Clain (frëngjisht: Canton de La Villedieu-du-Clain) është një kantondepartamentin Vienne, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Villedieu-du-Clain. Ka sipërfaqe 207.77km2 dhe popullsi 13882 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Villedieu-du-Clain aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Gérard RIVAUD

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]