Kantoni Saint-Gervais-les-Trois-Clochers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Saint-Gervais-les-Trois-Clochers
Canton de Saint-Gervais-les-Trois-Clochers
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Vienne
Arrondissement Châtellerault
Kryeqëndra Saint-Gervais-les-Trois-Clochers
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 168,82 km2
Popullsia 5.278 banorë 2007
Dendësia 31,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8610

Kantoni Saint-Gervais-les-Trois-Clochers (frëngjisht: Canton de Saint-Gervais-les-Trois-Clochers) është një kantondepartamentin Vienne, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Gervais-les-Trois-Clochers. Ka sipërfaqe 168.82km2 dhe popullsi 5278 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Gervais-les-Trois-Clochers aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Alain Pichon

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]