Kantoni Saint-Georges-lès-Baillargeaux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Saint-Georges-lès-Baillargeaux
Canton de Saint-Georges-lès-Baillargeaux
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Vienne
Arrondissement Poitiers
Kryeqëndra Saint-Georges-lès-Baillargeaux
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 100,12 km2
Popullsia 13.391 banorë 2007
Dendësia 133,75 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8623

Kantoni Saint-Georges-lès-Baillargeaux (frëngjisht: Canton de Saint-Georges-lès-Baillargeaux) është një kantondepartamentin Vienne, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Georges-lès-Baillargeaux. Ka sipërfaqe 100.12 km2 dhe popullsi 13391 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Georges-lès-Baillargeaux aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Francis Girault (maj. dép.)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]