Kantoni Montmorillon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montmorillon
Canton de Montmorillon
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Montmorillon

Montmorillon.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nouvelle-Aquitaine
Departamenti Vienne
Arrondissement Montmorillon
Kryeqëndra Montmorillon
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°23′V 0°53′L / 46.39°V 0.88°L / 46.39; 0.88 (Kantoni Montmorillon)Koordinatat: 46°23′V 0°53′L / 46.39°V 0.88°L / 46.39; 0.88 (Kantoni Montmorillon)
Lartësia 78 - 228 m (n.n.d)
Sipërfaqja 336.36 km2
Popullsia 9.900 banorë 2014
Dendësia 29
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0549
Kodi statistikor INSEE 8617
Vendndodhja
Kantoni Montmorillon – harta_foto

Kantoni Montmorillon (frëngjisht: Canton de Montmorillon) është një kantondepartamentin Vienne, rajonin Nouvelle-AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montmorillon. Ka sipërfaqe 336.36km2 dhe popullsi 9900 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Saint-Savin në veri, kantoni Chauvigny në veri-perëndim, kantoni Lussac-les-Châteaux në perëndim, kantoni L'Isle-Jourdain në jug-perëndim, kantoni Mézières-sur-Issoire në jug, kantoni Le Dorat në jug-lindje dhe kantoni La Trimouille në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montmorillon aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Bourg-Archambault 192 (2014) 24,33 8 ban./km² 86035 86390
Jouhet 518 (2014) 25,53 20 ban./km² 86117 86500
Lathus-Saint-Rémy 1215 (2014) 98,28 12 ban./km² 86120 86390
Montmorillon 8155 (2014) 57,00 108 ban./km² 86165 86500
Moulismes 384 (2014) 29,06 13 ban./km² 86170 86500
Pindray 261 (2014) 26,74 10 ban./km² 86191 86500
Plaisance 163 (2014) 13,11 12 ban./km² 86192 86500
Saulgé 1012 (2014) 62,31 16 ban./km² 86254 86500

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17938.838—    
187613.369+51.3%
19629.842−26.4%
196810.499+6.7%
197510.890+3.7%
198211.065+1.6%
199010.581−4.4%
199910.623+0.4%
200610.274−3.3%
200710.204−0.7%
200810.161−0.4%
200910.159−0.0%
201010.144−0.1%
201110.080−0.6%
20129.992−0.9%
20139.942−0.5%
20149.900−0.4%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]