Kantoni Vouneuil-sur-Vienne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Vouneuil-sur-Vienne
Canton de Vouneuil-sur-Vienne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Vienne
Arrondissement Châtellerault
Kryeqëndra Vouneuil-sur-Vienne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 216,94 km2
Popullsia 10.815 banorë 2007
Dendësia 49,85 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8631

Kantoni Vouneuil-sur-Vienne (frëngjisht: Canton de Vouneuil-sur-Vienne) është një kantondepartamentin Vienne, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vouneuil-sur-Vienne. Ka sipërfaqe 216.94km2 dhe popullsi 10815 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Vouneuil-sur-Vienne aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Gérard BARC

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]