Kantoni Neuville-de-Poitou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Neuville-de-Poitou
Canton de Neuville-de-Poitou
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Vienne
Arrondissement Poitiers
Kryeqëndra Neuville-de-Poitou
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 169,32 km2
Popullsia 16.562 banorë 2007
Dendësia 97,81 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8619

Kantoni Neuville-de-Poitou (frëngjisht: Canton de Neuville-de-Poitou) është një kantondepartamentin Vienne, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Neuville-de-Poitou. Ka sipërfaqe 169.32km2 dhe popullsi 16562 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Neuville-de-Poitou aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2004-2011 - Yves Rouleau PS

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]