Kantoni Darney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Darney
Canton de Darney
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Vosges
Arrondissement Épinal
Kryeqëndra Darney
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 215,52 km2
Popullsia 4.960 banorë Regjistrimi: 2006
Dendësia 23,01 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8810

Kantoni Darney (frëngjisht: Canton de Darney) është një kantondepartamentin Vosges, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Darney. Ka sipërfaqe 215.52km2 dhe popullsi 4960 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Darney aktualisht përbëhet nga 21 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Yannick Dars

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]