Kantoni Senones

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Senones
Canton de Senones
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Vosges
Arrondissement Saint-Dié-des-Vosges
Kryeqëndra Senones
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 195,84 km2
Popullsia 10.156 banorë Regjistrimi: 2006
Dendësia 51,86 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8826

Kantoni Senones (frëngjisht: Canton de Senones) është një kantondepartamentin Vosges, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Senones. Ka sipërfaqe 195.84km2 dhe popullsi 10156 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Senones aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008 - 2014 - Jean-Luc Beverina

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]