Kantoni Bains-les-Bains

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Bains-les-Bains
Canton de Bains-les-Bains
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Bains-les-Bains

Fontenoy-le-Château.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Grand-Est
Departamenti Vosges
Arrondissement Épinal
Kryeqëndra Bains-les-Bains
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°00′07″V 6°15′17″L / 48.001944°V 6.254722°L / 48.001944; 6.254722 (Kantoni Bains-les-Bains)Koordinatat: 48°00′07″V 6°15′17″L / 48.001944°V 6.254722°L / 48.001944; 6.254722 (Kantoni Bains-les-Bains)
Lartësia 246 - 488 m (n.n.d)
Sipërfaqja 169,97 km2
Popullsia 3.516 banorë (2014)
Dendësia 21
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0329
Kodi statistikor INSEE 8801
Vendndodhja
Kantoni Bains-les-Bains – harta_foto

Kantoni Bains-les-Bains (frëngjisht: Canton de Bains-les-Bains) ishte një kantondepartamentin Vosges, rajonin Grand-EstFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Bains-les-Bains. Ka sipërfaqe 169.97km2 dhe popullsi 3516 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Darney në veri-perëndim, kantoni Vauvillers në jug-perëndim, kantoni Saint-Loup-sur-Semouse në jug-lindje dhe kantoni Xertigny në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Bains-les-Bains aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Bains-les-Bains 1204 (2013) 25,37 47 ban./km² 88029 88240
Fontenoy-le-Château 586 (2013) 38,13 15 ban./km² 88176 88240
Grandrupt-de-Bains 85 (2013) 3,6 24 ban./km² 88214 88240
Gruey-lès-Surance 255 (2013) 27,1 9 ban./km² 88221 88240
Harsault 381 (2013) 10,85 35 ban./km² 88234 88240
Hautmougey 149 (2013) 7,87 19 ban./km² 88235 88240
La Haye 124 (2013) 7,34 17 ban./km² 88236 88240
Montmotier 50 (2013) 4,24 12 ban./km² 88311 88240
Trémonzey 215 (2013) 9,07 24 ban./km² 88479 88240
Vioménil 145 (2013) 23,59 6 ban./km² 88515 88260
Les Voivres 336 (2013) 12,81 26 ban./km² 88520 88240

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17937.934—    
187611.779+48.5%
19625.324−54.8%
19684.939−7.2%
19754.430−10.3%
19824.155−6.2%
19903.944−5.1%
19993.838−2.7%
20063.857+0.5%
20103.750−2.8%
20113.680−1.9%
20123.576−2.8%
20133.530−1.3%
20143.516−0.4%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]