Kantoni Provenchères-sur-Fave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Provenchères-sur-Fave
Canton de Provenchères-sur-Fave
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Vosges
Arrondissement Saint-Dié-des-Vosges
Kryeqëndra Provenchères-sur-Fave
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 67,7 km2
Popullsia 2.415 banorë Regjistrimi: 2006
Dendësia 35,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8820

Kantoni Provenchères-sur-Fave (frëngjisht: Canton de Provenchères-sur-Fave) është një kantondepartamentin Vosges, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Provenchères-sur-Fave. Ka sipërfaqe 67.7km2 dhe popullsi 2415 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Provenchères-sur-Fave aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008 - 2014 - Jean-Guy Ruhlmann

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]