Kantoni Dompaire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Dompaire
Canton de Dompaire
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Dompaire

Maroncourt.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Grand-Est
Departamenti Vosges
Arrondissement Épinal
Kryeqëndra Dompaire
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°13′21″V 6°13′23″L / 48.2225°V 6.2231°L / 48.2225; 6.2231 (Kantoni Dompaire)Koordinatat: 48°13′21″V 6°13′23″L / 48.2225°V 6.2231°L / 48.2225; 6.2231 (Kantoni Dompaire)
Lartësia 272 - 465 m (n.n.d)
Sipërfaqja 222,6 km2
Popullsia 5.966 banorë (2014)
Dendësia 27
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0329
Kodi statistikor INSEE 8811
Vendndodhja
Kantoni Dompaire – harta_foto

Kantoni Dompaire (frëngjisht: Canton de Dompaire) ishte një kantondepartamentin Vosges, rajonin Grand-EstFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Dompaire. Ka sipërfaqe 222,6km2 dhe popullsi 5966 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Châtel-sur-Moselle në veri-lindje, kantoni Charmes në veri, kantoni Mirecourt në veri-perëndim, kantoni Vittel në perëndim, kantoni Darney në jug-perëndim, kantoni Xertigny në jug dhe kantoni Épinal-Ouest në jug-lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Dompaire aktualisht përbëhet nga 30 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Les Ableuvenettes 76 (2013) 4,49 17 ban./km² 88001 88270
Ahéville 57 (2013) 5,84 10 ban./km² 88002 88500
Bainville-aux-Saules 132 (2013) 5,61 24 ban./km² 88030 88270
Bazegney 115 (2013) 5,81 20 ban./km² 88041 88270
Begnécourt 171 (2013) 4,57 37 ban./km² 88047 88270
Bettegney-Saint-Brice 156 (2013) 5,32 29 ban./km² 88055 88450
Bocquegney 124 (2013) 4,57 27 ban./km² 88063 88270
Bouxières-aux-Bois 137 (2013) 7,68 18 ban./km² 88069 88270
Bouzemont 57 (2013) 4,97 11 ban./km² 88071 88270
Circourt 77 (2013) 5,93 13 ban./km² 88103 88270
Damas-et-Bettegney 367 (2013) 15,07 24 ban./km² 88122 88270
Derbamont 94 (2013) 6,83 14 ban./km² 88129 88270
Dompaire 1139 (2013) 16,63 68 ban./km² 88151 88270
Gelvécourt-et-Adompt 100 (2013) 3,94 25 ban./km² 88192 88270
Gorhey 177 (2013) 6,31 28 ban./km² 88210 88270
Gugney-aux-Aulx 149 (2013) 8,67 17 ban./km² 88223 88450
Hagécourt 114 (2013) 7,6 15 ban./km² 88226 88270
Harol 610 (2013) 27,34 22 ban./km² 88233 88270
Hennecourt 353 (2013) 7,17 49 ban./km² 88237 88270
Jorxey 87 (2013) 5,4 16 ban./km² 88254 88500
Légéville-et-Bonfays 48 (2013) 5,21 9 ban./km² 88264 88270
Madegney 101 (2013) 3,05 33 ban./km² 88280 88450
Madonne-et-Lamerey 375 (2013) 7,02 53 ban./km² 88281 88270
Maroncourt 12 (2013) 2,24 5 ban./km² 88288 88270
Racécourt 162 (2013) 7,23 22 ban./km² 88365 88270
Regney 88 (2013) 3,9 23 ban./km² 88378 88450
Saint-Vallier 111 (2013) 4,44 25 ban./km² 88437 88270
Vaubexy 127 (2013) 6,52 19 ban./km² 88494 88500
Velotte-et-Tatignécourt 149 (2013) 5,36 28 ban./km² 88499 88270
Ville-sur-Illon 543 (2013) 17,89 30 ban./km² 88508 88270

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19626.037—    
19685.650−6.4%
19755.092−9.9%
19824.961−2.6%
19905.150+3.8%
19995.299+2.9%
20065.607+5.8%
20095.820+3.8%
20115.917+1.7%
20125.981+1.1%
20136.008+0.5%
20145.966−0.7%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]